Takto to dlho nepôjde. So 76 poslancami sa dlhodobo vládnuť nedá, Fico priznáva problémy s vládou

Na snímke zľava poslanci Rudolf Huliak (nezaradený) a Roman Michelko (SNS) a predseda vlády SR Robert Fico. Zdroj: FOTO TASR/Pavel Neubauer, Dano Veselský
Reklama

Po odchode troch členov Národnej koalície z vládnucej Slovenskej národnej strany (SNS) má kabinet premiéra Roberta Fica (Smer) v 150-člennom slovenskom parlamente len tesnú väčšinu 76 hlasov. Fico priznal, že takto sa nedá vládnuť dlhodobo.

Podľa premiéra je potrebné hľadať racionálne riešenie, ktoré umožní trom nezávislým poslancom okolo predsedu Národnej koalície Rudolfa Huliaka podieľať sa na výkone moci a zároveň zaručí, že sa nezmení štruktúra vládnej koalície, ktorá je výsledkom parlamentných volieb v septembri 2023. „Je potrebná dobrá vôľa zo strany SNS a troch poslancov,“ povedal Fico vo videu zverejnenom na Facebooku.

Traja poslanci Národnej koalície – okrem Huliaka aj Pavel Ľupták a Ivan Ševčík – kandidovali vo voľbách za SNS. Tá sa potom stala súčasťou vládnej koalície, ktorú vytvorila s Ficovým Smerom a stranou Hlas.

Spomínaní poslanci však potom začali dávať najavo, že chcú svoju skupinu zviditeľniť, a chceli, aby sa názov ich skupiny dostal do názvu klubu, čo však predseda SNS Andrej Danko odmietol. Nakoniec všetci poslanci SNS z klubu vystúpili s tým, že ich tam ignorujú. Hoci prisľúbili podporu vláde, zdá sa, že v nej ani naďalej nechcú pokračovať. Špekulovalo sa, že budú požadovať vedenie niektorého z ministerstiev.

Premiér teraz vyhlásil, že jeho prvoradou úlohou je zabezpečiť funkčnosť vlády a schváliť rozpočet na budúci rok.

Predčasné voľby sa nechystajú

Politickí analytici pripúšťajú, že napriek napätiu vo vládnej koalícii sú predčasné voľby na Slovensku nepravdepodobné. Jednak traja poslanci, ktorí opustili klub SNS, zdôrazňujú, že nechcú zvrhnúť Ficovu vládu a predčasné voľby by nevyhovovali ani opozícii. „Predčasné voľby nemožno vylúčiť, ale zatiaľ by som na ne nevsádzal,“ citovala televízia Markíza politológa Radoslava Štefančíka.

Podľa politológa Jozefa Lenča je nepravdepodobné, že by sa v parlamente našlo 76 poslancov, ktorí by hlasovali za vyslovenie nedôvery vláde premiéra Fica, a určite by sa nenašlo 90 hlasov potrebných na odhlasovanie predčasných volieb. „Pre strany by to znamenalo výdavky na kampaň a pre mnohé z nich skôr negatívny, dosť nepredvídateľný výsledok. Z tohto pohľadu si myslím, že dnes nie je v parlamente vôľa na vypísanie predčasných volieb,“ povedal Lenč.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Politika