Určite ste na internete videli videá, na ktorých kričiace dieťa v priebehu niekoľkých sekúnd zaspí, keď mama zapne sušič vlasov alebo práčku. Áno, naozaj za to môže ten zvuk. To, čo prijímate cez uši, je veľmi dôležité.
Zvuky a hluky obklopujú ľudí dvadsaťštyri hodín denne. Niekedy vás môžu rozčúliť, často vás vyrušujú, ale sú aj určitým druhom informácií, píše portál idnes.cz. Pozor, prichádza auto! Niekto vás volá. Vonku začalo pršať. Susedia prišli domov. Práčka dokončila svoj cyklus. Na sporáku syčí varená ryža!
Šetrite si uši
Aj keď možno túžite po pokoji a tichu, budete šťastní, ak vydržíte absolútne ticho len veľmi krátky čas. Koniec koncov, niekedy sa na mučenie ľudí používa to, že ich zavrú do úplne zvukotesnej miestnosti. Je to šialené. Takže sa jednoducho zmierte so zvukmi okolo seba. Ich silu môžete, samozrejme, regulovať. Skúste tie na televízore stlmiť o dva stupne. To isté platí aj pre hudbu.
Príliš veľký hluk môže nenávratne poškodiť sluch. Zamestnanci v hlučných oblastiach to dobre vedia a zo zákona musia nosiť ochranné pomôcky. Dlhodobé vystavenie hluku môže byť pre ich uši smrteľné. Aká je hraničná hodnota? Osemdesiatpäť decibelov už poškodzuje sluch. Tie môže vyvolať napríklad hlasno idúce auto. Ak pripravujete drevo na zimu, potom si uvedomte, že aj kotúčová píla vydáva hluk okolo sto decibelov, takže by ste určite mali nosiť slúchadlá.
Okrem poškodenia sluchu hrozia pri dlhodobom intenzívnom hluku aj psychické problémy. Vaše duševné zdravie je jednoducho ohrozené. Dobre to poznáte zo situácií, keď od skorého rána počujete suseda vŕtať do steny alebo jeho potomka hrať techno. Vyskočili by ste z kože. Ste v nemocničnej izbe s niekým, kto chce mať neustále zapnutú televíziu, a vy sa cítite hlúpo, ho tým obmedzovať? Ale veď ho obmedzte, máte právo na pokoj a ticho!
Samozrejme, aj vaša psychika môže dostať „pecky“, ak sa budete správať hlučne. Na druhej strane teraz skúste (ak nikoho nerušíte) zvýšiť hlasitosť televízora o dva stupne. Je to príjemné? Nezačne vás po krátkej či dlhšej chvíli znervózňovať a rozptyľovať? Ak žijete s niekým v spoločnej domácnosti, je dôležité prispôsobiť zvuky tak, aby vyhovovali všetkým.
Je v tom aj fyzika
Vaša spálňa, ak je orientovaná do tichej záhrady, vám v noci dodá asi tridsať decibelov, dážď vydá štyridsať až päťdesiat, prechádzka po opadanom lístí približne toľko, štartujúce lietadlo asi stodvadsať. A potom sú tu rôzne zvuky s hodnotou okolo štyridsať decibelov, ktoré sú prezývané podľa farieb. Líšia sa od seba najmä frekvenciou a intenzitou, to už sme v oblasti fyziky.
Biely šum je ľuďom najznámejší, napríklad zapnutý fén, zvuk chladničky, televízor, keď nie je zapnutý (hoci dnes sú kanály takmer nepretržité), chod vysávača a mixéra, tečúca voda z kohútika atď. Tieto monotónne zvuky majú tendenciu upokojiť niektoré malé deti, ale aj dospelých. U študentov môžu dokonca podporovať pozornosť a sústredenie.
Ak nechcete plytvať energiou alebo vodou, môžete si takéto zvuky nahrať do mobilného telefónu alebo stiahnuť z internetu ako aplikáciu. Pomôžu vám uspať, keď nemôžete zostať v posteli.
Ružový šum je jemnejší ako biely šum, vidíte, vlastne počujete, vánok, špliechanie pokojného mora a jemný dážď za ním.
Existujú aj hnedé alebo sivé šumy, ale existuje aj čierny šum, a ten práve symbolizuje úplné ticho. To by, ako už bolo povedané, určite ovplyvnilo váš duševný stav, preto by ste mali zvuky a šumy vhodne upraviť.