Slováci vedú v nočnej práci medzi krajinami EÚ. Prečo je to tak?

Reklama
Zamestnanci na Slovensku často pracujú. Zdroj: Freepik/wavebreakmedia_micro, Pexels/Nishant Aneja

Kým väčšina Európanov v noci odpočíva, na Slovensku mnohí zamestnanci stále pracujú. Podľa štatistík Eurostatu je Slovensko lídrom v nočnej práci v rámci EÚ. Tento negatívny trend však so sebou nesie aj vážne zdravotné riziká pre pracovníkov.

Nočná zmena definuje ako zmena, ktorá zahŕňa prevažnú časť času od 22. do 6. hodiny. Avšak práca v noci je spojená so zvýšeným rizikom metabolických porúch, rakoviny, srdcovo-cievnych ochorení a negatívne ovplyvňuje aj duševné zdravie, upozorňujú analytici ISA na základe výskumu Inštitútu pre výskum práce a rodiny. Informuje portál openiazoch.zoznam.sk.

Slovensko má najväčší podiel zamestnancov pracujúcich na nočných zmenách v celej Európskej únii. Podľa prieskumu Eurostatu, ktorý zrealizoval Inštitút pre stratégie a analýzy pri Úrade vlády SR, dosiahol podiel pracovníkov na nočných zmenách v roku 2023 na Slovensku hodnotu 11,2 percenta. Tento výsledok je najvyšší v rámci EÚ, pričom celoúnijný priemer je oveľa nižší, len 4,6 percenta.

Výsledok z minulého roka nie je prekvapujúci, keďže nočná práca je dlhodobo bežnou súčasťou pracovného života mnohých slovenských zamestnancov.

Slovensko si dlhodobo drží najvyšší podiel pracujúcich na nočných zmenách. Rekordnú hodnotu sme dosiahli v roku 2006, kedy to bolo až 17,4 percenta. Analytici ISA upozorňujú, že výrazný pokles nastal v roku 2020, čo bolo spôsobené pandémiou a následným poklesom zamestnanosti v priemysle.

Nočnú prácu častejšie vykonávajú muži než ženy

V minulom roku pracovalo na nočných zmenách 13,2 percenta mužov, zatiaľ čo u žien to bolo len necelých 9 percent. Analytici vysvetľujú, že jednou z hlavných príčin vysokého podielu nočnej práce je rozsiahla priemyselná produkcia. Viaczmenná prevádzka v priemysle umožňuje efektívnejšie využitie kapacít, avšak so zvýšeným zdravotným rizikom pre zamestnancov.

Slovensko vedie rebríček EÚ v podiele zamestnaných, ktorí pracujú na nočné zmeny. V roku 2023 dosiahol podiel týchto zamestnancov na Slovensku 11,2 percenta.

Príplatok vzrastie

Príplatky za nočnú prácu by mali od nového roka vzrásť, čo môže byť aspoň malou kompenzáciou pre zamestnancov pracujúcich na nočných zmenách. Tieto príplatky sú totiž naviazané na minimálnu mzdu, ktorá sa zvýši. Aktuálne sú príplatky vo výške 1,72 eura za hodinu, no v nasledujúcom roku by sa mali zvýšiť na 1,88 eura.

Práca na zmeny je na Slovensku pomerne rozšírená, pričom v minulom roku na zmeny pracovalo takmer 23 percent zamestnancov. Tento podiel nás zaradil na 8. miesto v rámci celej Európskej únie, čo znamená, že máme jeden z najvyšších podielov pracovníkov na zmeny v EÚ.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie