Ako pri všetkých civilizačných ochoreniach, aj cholesterol je spojený s mnohými mýtmi, ktoré okolo neho kolujú. Výnimkou nie sú ani Slováci, zvýšené hladiny cholesterolu sa týkajú až deväť z desiatich ľudí.
Vysoká hladina cholesterolu bola tento rok zaznamenaná najmä u ľudí do 60 rokov – 55 %, 50 rokov – 50 % a 70 rokov – 44 %. U detí do 10 rokov bola zvýšená hladina cholesterolu nameraná u 11 %, u ľudí do 20 rokov u 9 %, u ľudí do 30 rokov u 24 %.
Portál vasalekaren.sk uvádza, že optimálne hodnoty cholesterolu by sa mali pohybovať v nasledovných úrovniach:
- Celkový cholesterol: menej ako 5,0 mmol/l
- HDL cholesterol: muži – viac ako 1,0 mmol/l, ženy viac ako 1,2 mmol/l
- LDL cholesterol: menej ako 3,0 mmol/l
Portál zdravie.sk prináša prehľad piatich základných faktov, ktoré uvádzajú na pravú mieru mýty, ktoré okolo neho kolujú.
Cholesterol nie je iba zlý
Cholesterol je pre život nevyhnutný, lebo je súčasťou každej bunky, podieľa sa na tvorbe hormónov, vitamínu D. Okrem tzv. zlého – LDL cholesterolu, existuje aj tzv. dobrý – HDL cholesterol. Naopak, LDL cholesterol prenáša častice do celého tela a hromadí sa na stenách tepien, čo spôsobuje ich hrubnutie. Vzniká tak tzv. aterómový plát, ktorý cievu buď úplne upchá alebo sa z neho uvoľní časť, tromba, ktorá následne spôsobí embóliu.
Cholesterol sa netýka len obéznych ľudí
Aj keď sa môže zdať, že štíhli ľudia nemajú problém s cholesterolom, nie je tomu tak. Samotná váha totiž nevplýva na hladinu cholesterolu. Ovplyvniť ju však môže životný štýl, pohyb, genetika či rôzne metabolické a hormonálne faktory ako napríklad diabetes. Zvýšený cholesterol trápi najmä ľudí, ktorí nemajú vhodné stravovacie návyky alebo nemajú dostatok pohybu.
Cholesterol sa týka aj mladších
Podľa dát za rok 2023 má zvýšenú hladinu cholesterolu až 13 % detí vo veku do 10 rokov, 8 % do 20 rokov a 23 % ľudí vo veku do 30 rokov. K zdravotným problémom teda môže dôjsť už aj v detskom veku, kedy pôvod môže byť podmienený aj genetickou predispozíciou. Práve preto by mali byť preventívne vyšetrenia súčasťou zdravého životného štýlu od raného veku.
Lieky sú len časťou liečby
Mnohí ľudia sa domnievajú, že ak začnú užívať lieky na zníženie cholesterolu, môžu si dovoliť nezdravé stravovanie a vynechať fyzickú aktivitu. Hoci je dôležité užívať lieky presne tak, ako sú predpísané, najúčinnejší spôsob, ako znížiť riziko srdcových ochorení a mozgovej príhody, je kombinácia liekov so zdravým životným štýlom. Odporúča sa pohybu venovať aspoň 30 minút denne, prijímať väčšie množstvo vlákniny, obmedziť vyprážané jedlá, mastné druhy mäsa, ale aj fajčenie či alkohol.
Je to tichý zabijak
Vysoká hladina sa totiž neprejavuje žiadnymi príznakmi. Mnohí ľudia teda ani netušia, že majú zvýšenú hladinu cholesterolu, kým si ju nedajú skontrolovať. V mnohých prípadoch je vysoký cholesterol dedičný, preto je nevyhnutné poznať rodinnú anamnézu.