Ženšen je životabudič a dokáže posilniť organizmus. Aké sú jeho účinky?

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: Pixabay/thuantri)

Ženšen pravý je považovaný za bájnu aj liečivú bylinu pochádzajúcu z Ázie. Podľa čínskej tradičnej medicíny dokáže zvýšiť energiu, bdelosť a pamäť. Rovnako ale môže vyrovnávať hladinu cukru v tele, prospievať tráveniu, zdraviu srdca či imunite. Pozrieme sa na to, ako na tieto účinky nazerá aj veda.

V tradičnej čínskej medicíne sa verí, že má v sebe úplne každý energiu jin a jang. „Kým jang je energizujúci oheň v tele, in je výživná tekutina. Tieto dve energie sú prepojené a môžu sa navzájom dobíjať alebo naopak vyčerpať. A na tomto princípe aj funguje čínska medicína, ktorá sa svojou liečbou zameriava na vyváženie energií jin a jang v tele,“ vysvetľuje doktorka tradičnej čínskej medicíny Thuy Nguyenová.

Ženšen pravý je pritom považovaný za jangový, teda že pomáha zvyšovať energiu a vitalitu, zatiaľ čo napríklad americký ženšen je viac o jinu, má tak skôr upokojujúci účinok, píše portál novinky.cz.

„V čínskej bylinnej medicíne sa považuje ázijský ženšen za kráľa bylín, pretože tonizuje alebo posilňuje čchi čiže energiu životnej sily, pozitívne tak pôsobí na všetky životne dôležité orgány,“ upozorňuje Nguyenová.

1. Zvyšuje bdelosť, funkciu mozgu a dodáva energiu

Ženšen pravý môže pomôcť zlepšiť bdelosť a sústredenie. Podľa jednej štúdie mali ľudia užívajúci kórejský červený ženšen lepšie kognitívne funkcie.

Ázijský ženšen môže tiež zvýšiť úroveň fyzickej energie. Aj z tohto dôvodu ho doktorka Nguyenová neodporúča kombinovať s ďalšími stimulantmi, či už sa jedná o kofeín alebo ďalšie látky. Ide o to, že príliš veľa stimulácie môže u niektorých jedincov spôsobiť celý rad problémov.

2. Zlepšuje zdravie srdca a krvný obeh

Ženšen pomáha tiež podporiť krvný obeh a zlepšiť zdravie srdca. Podľa štúdií je to dané antioxidačnými účinkami ženšenu, ale aj pozitívnym ovplyvnením iónových kanálov, zlepšenie lipidových profilov a pod.

Ďalšie pozitívne účinky na srdce potvrdili malé štúdie na myšiach. Podľa jednej z nich môže ženšen pozitívne pôsobiť na zníženie krvného tlaku, iné štúdie zasa ukazujú jeho pozitívny vplyv na ochranu srdcového myokardu. Vedci tiež už potvrdili účinky ženšenu na vaskulárne endoteliálne bunky, ktoré tvoria mechanickú bariéru v cieve a zároveň regulujú cievny tonus a ostatné cievne funkcie, čím predchádzajú vzniku aterosklerózy.

Existujú aj určité dôkazy, že ženšen môže liečiť erektilnú dysfunkciu a tiež môže byť prospešný ako doplnková liečba pre ľudí s anémiou.

3. Podporuje trávenie a vyrovnáva hladinu cukru v krvi

Tradičná čínska medicína spája ženšen so zlepšením funkcie sleziny a trávenia. Podľa vedcov môže aj pôsobiť na reguláciu hladiny cukru v krvi. Podľa Thuy Nguyenovej je ale dôležité, aby ľudia s cukrovkou užívanie ženšenu vždy konzultovali so svojím lekárom. Existuje totiž riziko, že ženšen v kombinácii s ďalšími liekmi na cukrovku môže spôsobiť príliš veľké zníženie glykémie, a dotyčnému teda môže hroziť hypoglykémia.

4. Pomáha podporiť imunitu

Dnes už existujú dôkazy, že ženšen môže podporiť aj funkciu imunitného systému, pričom ten ázijský, a teda pravý, má v tomto smere silnejší účinok. Podľa výskumu však užívanie oboch typov ženšenu môže minimalizovať riziká prechladnutia, a ak už ochoriete, potom môže zmierniť príznaky a urýchliť liečbu.

„Ženšen môže tiež posilniť a tonizovať pľúca, čo môže pomôcť ľuďom s kašľom alebo trpiacim astmou,“ dodáva Nguyenová.

Vedľajšie účinky ženšenu

U všetkých bylín, vrátane ženšenu, je dôležité hľadieť na koncentráciu, a teda užívané množstvo, a samozrejme vedľajšie účinky, ktoré môžu mať prírodné látky rovnako ako lieky a doplnky stravy.

Kedy je teda lepšie byť pri užívaní ženšenu obozretní? Pri hypertenzii (vysokom krvnom tlaku). Ženšen môže u niektorých ľudí zvýšiť aj krvný tlak. Pri užívaní liekov na riedenie krvi. Bolo popísané, že ženšen má aj antikoagulačné vlastnosti. Preto ak beriete tieto lieky, vždy skonzultujte užívanie ženšenu aj so svojím lekárom.

Ženšen by mali zvážiť aj diabetici. Ženšen môže znížiť hladinu cukru v krvi. Ak máte predpísané lieky na cukrovku, môže zvýšiť konečný účinok a viesť k nebezpečnej hypoglykémii.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie