Rodina zomierala v bolestiach len niekoľko hodín po tom, čo spolu zjedli rovnaké raňajky. Jedlo, na ktorom si pochutnali, totiž mali v mrazničke uskladnené celý rok.
Dávkové varenie a zmrazovanie jedál prináša nový komfort. Umožňuje vychutnať si výhody domáceho varenia bez nutnosti pripravovať jedlo od základu, najmä po náročnom dni v práci.
Stále viac ľudí si osvojilo trend prípravy jedál na viac dní dopredu, ktoré následne uskladnia v mrazničke. Ak však pri skladovaní a opätovnom ohrievaní jedla nevenujete dostatočnú pozornosť správnym postupom, môže to viesť k vážnym zdravotným komplikáciám, upozorňuje LADbible.
Jednu rodinu v Číne zasiahla tragédia po tom, čo sa rozhodla začať ráno domácim pokrmom nazývaným Suantangzi – hustými rezancami z fermentovanej kukuričnej múky.
Deviati členovia zomreli
Ráno 5. októbra 2020 sa 12-členná rodina zišla pri príležitosti štátneho sviatku a podávala jedlo Suantangzi. Rezance, ktoré boli v mrazničke uskladnené celý rok, rozmrazili a pripravili na konzumáciu. Z deviatich členov rodiny, ktorí ich zjedli, sa stali tragické obete. Mladší členovia rodiny sa konzumácii vyhli, pretože im jedlo nechutilo, čo sa neskôr ukázalo ako šťastné rozhodnutie.
V priebehu niekoľkých hodín po konzumácii rezancov sa u všetkých členov rodiny, ktorí ich jedli, objavili vážne zdravotné ťažkosti. Začali pociťovať nevoľnosť, zvracanie a silné bolesti brucha. Hoci boli prevezení do nemocnice na liečbu, záhadné ochorenie si v nasledujúcich dňoch vyžiadalo ich životy.
Po tragických úmrtiach spustili miestne úrady vyšetrovanie, aby zistili príčinu úmrtí väčšiny členov rodiny. Ukázalo sa, že pri zmrazovaní a následnom rozmrazovaní došlo k znehodnoteniu rezancov, čo viedlo k vzniku vysokej koncentrácie smrteľnej kyseliny bongkrekovej. Táto látka bola neskôr potvrdená nielen v samotných rezancoch, ale aj v žalúdočných tekutinách obetí.
Čo je kyselina bongkreková a ako vzniká?
Kyselina bongkreková je nebezpečný toxín, ktorý sa môže vytvárať v niektorých fermentovaných potravinách. Produkuje ju baktéria Burkholderia gladioli, pričom toxín je bez chuti a zápachu. To znamená, že rodina si pri konzumácii jedla vôbec neuvedomila jeho smrteľné riziko.
Kyselina bongkreková je odolná voči vysokým teplotám, takže varenie ju nezničí. Útočí na telo tým, že poškodzuje orgány ako pečeň, obličky a mozog. Príznaky otravy sa zvyčajne objavia už niekoľko hodín po konzumácii kontaminovanej potraviny a môžu viesť k úmrtiu do 24 hodín.
„Konzumácia potravín kontaminovaných kyselinou bongkrekovou môže mať za následok otravu ľudí aj zvierat a dokonca viesť k smrti, pričom miera úmrtnosti dosahuje 40 až 100 percent,“ dodala správa denníka China Daily.