Počas výpredajov je nevyhnutné byť opatrný. Podvodníci sa zameriavajú najmä na finančný zisk a krádež osobných údajov. Upozorňuje na to v tomto období polícia.
„Lákavé odkazy na rôzne stránky alebo reklamy vás môžu nasmerovať na falošnú stránku. Adresa môže byť takmer totožná s pôvodnou, líšiť sa môže od originálneho obchodu jedným či dvoma písmenkami,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Martina Sláviková.
Polícia odporúča pri online nakupovaní navštevovať len dôveryhodné stránky, s ktorými má zákazník predchádzajúce skúsenosti. Pri platbe za tovar by mal využiť bezpečné platobné brány.
Taktiež varuje pred platením cez odkazy zaslané prostredníctvom SMS alebo e-mailu. Ak sa zákazník stane obeťou podvodu, mal by okamžite kontaktovať svoju banku, zablokovať podozrivé transakcie a zmeniť heslá. Potom by mal informovať aj políciu. „Prevencia a rýchla reakcia môžu minimalizovať škody spôsobené podvodníkmi,“ zdôraznila Sláviková.
Rebríček 6. najväčších vianočných podvodov:
- Falošné online obchody – Podvodníci vytvárajú neexistujúce e-shopy s lákavými zľavami, aby od zákazníkov získali peniaze bez dodania tovaru.
- Phishingové e-maily – Podvodné správy, ktoré sa tvária ako oficiálne oznámenia od známych obchodov, s cieľom ukradnúť osobné údaje.
- Falošné darčeky a ceny – Ponuky na výhru darčekov alebo peňažných odmien, ktoré sa ukážu ako podvody s cieľom vylákať peniaze alebo osobné údaje.
- Neexistujúce charitatívne zbierky – Podvodníci vytvárajú falošné charitatívne organizácie a žiadajú o príspevky, ktoré nikdy nedosiahnu svoj cieľ.
- Kreditné karty a podvody s platbami – Podvodníci využívajú falošné webové stránky alebo aplikácie na získanie údajov o kreditných kartách.
- Doručovacie podvody – Falošné notifikácie o nedoručených zásielkach, ktoré sa snažia podvodne získať peniaze za „prepravné poplatky“.