Obsah a veľkosť balíka zbraní by sa mohli zmeniť v najbližších dňoch pred očakávaným Bidenovým podpisom.
Americký prezident Joe Biden chce posilniť kyjevskú vládu do poslednej chvíle. Administratíva pripravuje pre Ukrajinu balík zbraní v hodnote 725 miliónov dolárov (takmer 690 miliónov eur), informovali o tom v stredu dvaja americkí predstavitelia.
Podľa predstaviteľa oboznámeného s plánom Bidenova administratíva plánuje pred ukončením funkcie v januári poskytnúť rôzne protitankové zbrane z amerických zásob na potlačenie postupujúcich ruských jednotiek, vrátane pozemných mín, bezpilotných lietadiel, rakiet Stinger a munície pre vysokomobilné delostrelecké raketové systémy (HIMARS), informuje agentúra Reuters.
Očakáva sa, že balík bude obsahovať aj kazetovú muníciu, ktorá sa zvyčajne nachádza v raketách s riadeným viacnásobným spúšťacím raketovým systémom (GMLRS) odpaľovaných odpaľovacími zariadeniami HIMARS.
Formálne oznámenie Kongresu o balíku zbraní by mohlo prísť už v pondelok, povedal jeden z predstaviteľov.
Obsah a veľkosť balíka by sa mohli zmeniť v najbližších dňoch pred očakávaným Bidenovým podpisom.
Ide o prudký nárast podpory od nedávneho Bidenovho využitia takzvaného prezidentského úradu na čerpanie (PDA), ktorý umožňuje USA čerpať zo súčasných zásob zbraní na pomoc spojencom v prípade núdze.
Nedávne oznámenia PDA sa zvyčajne pohybovali v hodnotách od 125 do 250 miliónov dolárov (118 až 237 miliónov eur). Biden má podľa odhadov 4 až 5 miliárd dolárov (3,8 až 4,7 mld. eur) v PDA, ktoré už schválil Kongres a ktoré by mal použiť pred nástupom nového republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa do úradu 20. januára 2025.
Spojené štáty nevyvážali nášľapné míny už niekoľko desaťročí a ich použitie je kontroverzné z dôvodu možného poškodenia civilistov. Hoci viac ako 160 krajín podpísalo zmluvu zakazujúcu ich použitie, Kyjev ich žiada od začiatku rozsiahlej invázie Ruska začiatkom roku 2022 a ruské sily ich použili v prvej línii.
Nášľapné míny, ktoré by boli poslané na Ukrajinu, sú „neperzistentné“ nášľapné míny s energetickým systémom, ktorý trvá len krátky čas, takže zariadenia nie sú smrteľné. To znamená, že – na rozdiel od starších nášľapných mín – by nezostali v zemi a neohrozovali civilistov po celú dobu ich rozmiestnenia.
Ruské sily v súčasnosti dosahujú na Ukrajine zisky najrýchlejším tempom od prvých dní invázie v roku 2022, pričom za posledný mesiac zaberajú oblasť polovičnú ako Londýn, uviedli tento týždeň analytici a vojnoví blogeri.
Spojené štáty očakávajú, že Ukrajina použije míny na svojom území, hoci sa zaviazali, že ich nepoužije v oblastiach obývaných vlastnými civilistami.
Len včera sme informovali o Bidenových výzvach pre Ukrajinu, aby vláda znížila vek na mobilizáciu vojakov na 18 zo súčasných 25 rokov. Je to z dôvodu, aby muži, ktorí sú k dispozícii, pomohli krajine vo vojne s Ruskom, ktorá ju na počet bojovníkov výrazne prečísluje. „Čistá matematika súčasnej situácie na Ukrajine je, že potrebuje viac vojakov v boji,“ uviedol jeden z úradníkov.
Trump v stredu oslovil Keitha Kellogga, generálporučíka vo výslužbe, ktorý mu predložil plán na ukončenie vojny na Ukrajine, aby slúžil ako osobitný vyslanec pre konflikt. Rýchle ukončenie vojny na Ukrajine bolo jedným z hlavných predvolebných sľubov Trumpa, aj keď sa vyhýbal diskusii o tom, ako by to urobil.