Sprievody čertov sú v Českej republike čoraz populárnejšie. Stovky strašidelných alpských pekelníkov prešli cez víkend pražským výstaviskom.
V nedeľu popoludní a večer prešlo holešovickým výstaviskom 205 českých a rakúskych pekelníkov, čarodejníc, čiernych anjelov, smrtiek a ďalších postáv, píše portál novinky.cz.
Skupiny krampusov niekedy tvorili celé rodiny vrátane tínedžerov a detí. Najmladší krampus v pražskom sprievode mal sedem rokov.
„Počas popoludňajšej rodinnej prehliadky sme krampusy požiadali, aby sa k divákom správali miernejšie a pokojnejšie, ale teraz večer sa môžu vyšantiť a vyvádzať, ako sa im zachce,“ vysvetlila programová manažérka pražského Výstaviska Renata Lišková pokyny, ktoré čerti dostali na začiatku podujatia. Niektorí z nich naháňali a strašili návštevníkov, iní sa s nimi priateľsky fotili. Nechýbala ani ohňová a bubnová šou.
Trasa tohtoročného sprievodu, ktorý sa tu konal už po štvrtýkrát, bola dlhá 600 metrov. „Trochu sme ju skrátili, minulý rok bola takmer kilometer – a to bolo naozaj veľa, pretože kostýmy Krampusov sú veľmi ťažké, a ak nasneží, čo sa stalo minulý rok, sú ešte ťažšie,“ povedala Lišková.
Kostým za stovky eur
„Moja maska váži až sedem kíl, sú na nej skutočné rohy, opasok so zvoncami váži 10 až 15 kíl a kostým tiež približne rovnako. Všetko je to z pravej kože,“ opísal 17-ročný účastník sprievodu Jan Zvonař. Rekvizity má z rakúskych dielní a zaplatil za ne približne 50-tisíc korún (v prepočte viac ako 1900 eur).
Do Krampusov sa zamiloval v ôsmich rokoch, keď sledoval ich prehliadky na internete. Hovorí, že pohyby čertov nemusel nacvičovať, naučil sa ich už z videí. Dôležité podľa neho bolo aj reagovať na publikum a prispôsobiť sa mu.
Účastníci hovoria, že na takmer dvojhodinovú šou je vhodné mať dobrú fyzickú kondíciu, pretože sa v ťažkom kostýme, v ktorom aj behajú a skáču, veľmi zapotia.
„Je to veľmi náročné. Kto chce schudnúť, odporúčam stať sa krampusom,“ smeje sa ďalší z vystupujúcich Ján Križan. Aj jeho alpská tradícia fascinovala odmala. Dnes o nej dokonca prednáša.
GALÉRIA
„Dostal som sa k tomu cez moju sestru, ktorá sa po škole odsťahovala do Rakúska. Raz ma vzala na krampus sprievod a zapáčilo sa mi to. Mal som čertovskú skupinu a potom som preskočil na krampusa,“ popisoval svoje začiatky.
Partia je zložená z už okolo dvadsiatich členov a vyráža na akcie do Rakúska, Talianska, Švajčiarska či Nemecka. Bavia ich nielen samotné sprievody, ktorých sa zúčastňujú masy ľudí, ale aj mystika, ktorá je s tradíciou spojená.
„Naše obdobie sa začína Halloweenom, keď sa otvárajú pekelné brány, a trvá až do Troch kráľov. Každý región má iný časový rámec,“ vysvetlil Križan.
Vyháňanie zlých duchov
„Krampus nie je česká tradícia, tieto postavy pochádzajú najmä z Álp, českou alternatívou sú naši malební ladovskí čerti, ktorí chodia s Mikulášom. Podstata je však rovnaká, majú chrániť dobrých ľudí pred hriešnikmi a inými zlými bytosťami,“ predstavila ich Lišková.
„Všetci hovoria, že patria do Álp, ale v skutočnosti je to keltská tradícia. Niektorí ľudia v Česku hovoria, že k nám nepatria, ale patria sem. V starých knihách sú dokonca zmienky, že ich na Morave videli už v 13. alebo 14. storočí,“ povedal Križan.