Zima škodí aj autám. Ak sa na ňu vodiči včas nepripravia, môžu sa veľmi rýchlo ocitnúť v nepríjemnej situácii. Ako sa správne starať o svoje auto, aby ste sa vyhli týmto problémom?
Portál cnn.iprima.cz informuje o tom, že ešte pred nástupom zimy by vodiči mali skontrolovať batériu svojho auta. Dôvodom je to, že ak je slabá, môže sa stať, že sa ju nepodarí naštartovať ani pri teplotách mierne pod nulou. Platí to hlavne pri vozidlách s naftovým motorom, ktoré z batérie čerpajú viac energie na naštartovanie.
„Najjednoduchší spôsob, ako skontrolovať stav batérie, je zmerať jej napätie multimetrom, ktorý je v predaji v každom obchode s elektronikou. Vodiči si tiež môžu nechať batériu otestovať v niektorom zo servisov,“ uviedol Matas Buzelis, odborník na automobilový priemysel a vedúci oddelenia komunikácie spoločnosti carVertical.
Skontrolujte kvapaliny aj brzdy
Pred nástupom mrazov je potrebné vymeniť aj kvapaliny. Niektorí šoféri totiž zabúdajú, že letná kvapalina do ostrekovačov môže pri teplotách pod nulou zamrznúť, čo môže poškodiť celý systém ostrekovačov. V zime sa navyše na čelnom skle rýchlo usadzujú nečistoty, ktoré sťažujú viditeľnosť chodcov a ostatných účastníkov cestnej premávky.
Siterače by sa mali taktiež meniť každý rok. Mnoho majiteľov áut pritom čaká, kým sa im opotrebujú. „Takéto stierače zanechávajú na skle šmuhy a nedokážu úplne odstrániť nečistoty. Navyše môžu čelné sklo poškriabať, preto je lepšie ich na začiatku zimy vymeniť za nové,“ vysvetlil Buzelis. Niektorí vodiči používajú v lete v chladiacom systéme destilovanú vodu, aj tú je dôležité pred príchodom zimy vymeniť za nemrznúcu zmes.
Pred príchodom mrazov je potrebné preveriť aj brzdy. V prípade, že máte opotrebované brzdové kotúče alebo doštičky nechajte si ich včas vymeniť – nečakajte na začiatok poriadnej zimy. Šoféri by nemali zabúdať ani na výmenu brzdovej kvapaliny. Tá časom stráca svoje vlastnosti a v systéme sa hroamdí kondenzát, ktorý oslabuje jeho výkonnosť.
Ak sa na prístrojovej doske zobrazia varovné kontrolky o problémoch s brzdovým systémom alebo nefunkčným ABS, je potrebné všetko bezodkladne riešiť, pretože ABS pomáha kontrolovať vozidlo na klzkej vozovke a môže vám pomôcť zabrániť nehode.
Zahmlené okná
Klesanie teplôt je sprevádzané i častým zahmlievaním okien. To má za následok zníženú viditeľnosť a zvýšené riziko nehody. V tomto prípade môže byť príčinou kabínový filter, ktorý treba každoročne vymeniť, ideálne pred zimou. Ďalším dôvodom zahmlievania býva vlhkosť vo vnútri vozidla. Pomôže i to, ak látkové koberčeky nahradíte gumovými rohožami. Pri nastupovaní do vozidla so zasneženými topánkami sa odporúča rohožky vyklepať a po jazde sa zbaviť roztopeného snehu.
Rovnako dôležité je i pravidelné umývanie auta. Dôvodom je to, že sa autá v zime stretávajú s cestnou soľou a rôznymi inými nečistotami, ktoré sa rady usádzajú na karosérii. Potom, čo vyjdete z umývačky, odborníci odporúčajú dôkladne očistiť tesnenie dverí a pomocou stlačeného vzduchu odstrániť vodu z otvorených zámkov, aby nedošlo k ich zamrznutiu Vodiči môžu použiť aj špeciálne prípravky na mazanie tesnení dverí.
Sneh a ľad nepodceňujte
Mnohí ľudia v zime vyťahujú škrabky a takýmto spôsobom odstraňujú sneh z čelného skla svojho auta. Pokiaľ nie je škrabka po ruke, niektorí siahajú po alternatívach – napríklad plastových kartách, ktoré však môžu čelné sklo nenávratne poškriabať. „Dokonca aj drobné škrabance môžu v noci zhoršiť viditeľnosť, preto je nevyhnutné dbať na ochranu čelného skla vášho vozidla. Na odstránenie snehu a ľadu používajte vhodné škrabky alebo špeciálne odmrazovacie kvapaliny,“ poradil Buzelis.
Iní vodiči zase odpratávajú sneh z auta rukami, to sa však nemusí vždy podariť. Sneh odfúkaný z kapoty môže pritom brániť vo výhľade alebo pri brzdení skĺznuť zo strechy na čelné sklo, preto sa odporúča investovať do špeciálnej kefy.