Podvodníci zneužili na Facebooku policajný profil o hoaxoch, cez falošnú stránku chceli okrádať ľudí

Reklama
Na sociálnej sieti Facebook funguje štátom zriadený profil „Hoaxy a podvody ministerstva vnútra“. Mnoho stránok už dostalo falošné napodobneniny, a ani štátna stránka nie je výnimkou. Foto: Facebook/Hoaxy a podvody - Ministerstvo vnútra SR , Freepik/ tirachard

Neznáme osoby vytvorili kópiu stránky o hoaxoch a podvodoch, pričom stránke ukradli grafiku. Ľudí chceli prostredníctvom falošného profilu okrádať.

Na sociálnej sieti Facebook funguje štátom zriadený profil „Hoaxy a podvody ministerstva vnútra“. Mnoho stránok už dostalo falošné napodobneniny, a ani štátna stránka nie je výnimkou.

Neznáme osoby vytvorili kópiu stránky o hoaxoch a podvodoch, pričom stránke ukradli grafiku, píše STVR. Cieľom falošného profilu je pritom okrádať ľudí. Podvodníci publikovali príspevky, kde ľuďom sľubovali pomoc v prípade investičných podvodov.

„Dá sa povedať, že internetoví zlodeji sa týmto spôsobom snažia druhýkrát odkradnúť ľudí, ktorí už raz na internete o peniaze prišli,“ povedal technologický novinár Martin Hodás z projektu Na druhom brehu.

Hodás dodáva, že „jedným z najrozšírenejších typov podvodu sú totiž falošné články propagujúce pochybné investičné platformy, kde ľahko prídete o stovky až tisíce eur.“

Na problém upozornila skutočná facebooková stránka rezortu vnútra, ktorá priložila odkaz na falošnú stránku. Po kliknutí naň vás však upozorní, že „tento obsah je momentálne nedostupný“, to znamená, že klamlivá stránka bola medzičasom zablokovaná.

„Táto podvodná stránka od 14.11. šírila podvodné sponzorované príspevky, ktoré majú za cieľ získať vaše osobné údaje, šíriť zavádzajúce informácie alebo lákať na podvodné súťaže. Tento prípad jasne ukazuje, ako podvodníci zneužívajú dôveru, ktorú si originálne stránky, inštitúcie a jej predstavitelia vybudovali, aby oklamali nič netušiacich používateľov,“ upozornilo ministerstvo vnútra.

Stránka rezortu ďalej vysvetľuje, ako aj v iných prípadoch odhalíte falošnú stránku, ktorá vystupuje v mene známej osobnosti či inštitúcie. Často to bývajú napríklad súťaže o automobily či pobyty pri mori, ktoré ale nikdy nikto nezíska, pretože k žrebovaniu výhercu nedôjde.

Ako rozlíšiť falošnú stránku na Facebooku od reálnej?

  • Stránka vznikla len nedávno – Podvodné stránky sa zvyčajne vytvárajú narýchlo. Skontrolujte dátum vzniku (napr. v sekcii „O stránke“).
  • Stránka nemá žiadnych sledovateľov.
  • Podobný názov – Falošné stránky často používajú názvy podobné originálnym, no môžu obsahovať drobné zmeny (pravopisné chyby, pridanie čísel či symbolov). Táto podvodná stránka má názov „Hoaxy a podvod.“
  • Nekvalitný alebo žiadny obsah – Príspevky môžu obsahovať nekvalitné obrázky, podozrivé odkazy alebo sponzorované reklamy.
  • Neočakávané kontaktovanie používateľov – Falošné stránky vás môžu žiadať, aby ste klikli na podozrivé odkazy, zapojili sa do podvodných súťaží alebo dokonca posielali peniaze.
  • Absencia overenia – Naša stránka používa „odznak overenia“ a je jasne identifikovateľná.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie