Je to jeden z najnepríjemnejších pocitov. Potrebujete ísť na toaletu, ale buď nemáte kde, alebo ste v situácii, kedy nemôžete odísť. Mechúr je nepríjemne plný, takže čo robiť?
Keď musíš, tak musíš – situácia, ktorú v spojitosti s nutkaním na toaletu pozná každý. Rovnako každý človek ale neraz zažil situáciu, že ho potreba prepadla v okamihu najmenej vhodnom. V autobuse, ktorý práve stál v zápche, v mieste, kde nie je žiadna toaleta, alebo je, ale príliš nevábna na to, aby sa na ňu človek odvážil len vstúpiť – situácií existuje celý rad. Magazín Pluska.sk informuje o niekoľkých tipoch, ako si uľaviť a zvládnuť túto nepríjemnú situáciu.
Ľahnite si
Výskumy ukazujú, že najlepšou polohou pri pocite nutkania na toaletu je ležanie. Je to omnoho lepšie ako státie, ktoré spôsobuje tlak na mechúr váhou celého tela. Ak máte tú možnosť a okolnosti to dovoľujú, ľahnite si – mali by ste pocítiť aspoň miernu úľavu.
Narovnajte sa
Ak ste na pracovnej porade alebo inom stretnutí a pocítite tlak na mechúr, existuje jednoduchý trik, ktorý môže pomôcť. Stačí upraviť držanie tela a narovnať sa.
Keď ste zhrbení a máte brucho v miernom predklone, vytvárate zbytočný tlak na mechúr, preto sa snažte sedieť vzpriamene.
Uvoľnite tlak
Ak okrem nutkania na močenie pociťujete aj tlak v bruchu, jednoducho „uvoľnite tlak.“ V súkromí sa zbavte nahromadených plynov, ktoré vytvárajú dodatočný tlak na mechúr a zhoršujú pocit potreby ísť na toaletu. Uvidíte, že sa vám uľaví.
Udržte sa v teple
Náhle nutkanie na močenie sa môže objaviť, ak vám začne byť zima. Telo reaguje na pokles teploty zvýšenou produkciou moču, preto sa snažte tento efekt minimalizovať. Oblečte sa teplejšie alebo sa rýchlo zabaľte a zahrejte, aby ste udržali telo v pohodlí.
Vyhnite sa smiechu
S plným mechúrom sa snažte udržať vážnu tvár, nech sa deje čokoľvek. Smiech spôsobuje napätie svalov v oblasti jadra, čo zvyšuje tlak na mechúr.
Navyše, pri smiechu je ťažšie udržať prekrížené nohy, ktoré pomáhajú „uzavrieť“ močový vývod. Preto berte situáciu vážne a smiech si odložte na neskôr.
Rozptýľte svoju myseľ
Telo je fascinujúce a už keď je mechúr napoly plný, mozog dostáva signál, že je čas ísť, čo spôsobuje nutkanie. Aby ste to zvládli, je potrebné zamestnať myseľ niečím iným. Skúste sa sústrediť na niečo, čo vás rozptýli, ako napríklad čítanie správ na mobile alebo rozmýšľanie o riešení nejakého problému.
Čo sa v tele deje, keď odkladáte odchod na toaletu?
Vo väčšine prípadov chvíľkové zdržanie nebude vadiť. Existujú však aj dôvody, kvôli ktorým nie je dobré odkladať potrebu príliš dlho. Niektoré z nich priniesol portál novinky.cz.
Prasknutý mechúr
Ide o vysoko nepravdepodobný stav, pretože mechúr je schopný pojať a udržať dostatočné množstvo moču, stať sa to ale výnimočne môže. V takej chvíli je ale zle, pretože sa moč dostane do brušnej dutiny a je nutný operačný zákrok.
Prikúriť si, alebo si radšej obliecť ešte jeden sveter?
Častejším stavom je situácia, že sa podľa potreby začne mechúr rozťahovať. To má však za následok oslabenie svalov, ktoré pomáhajú udržať moč na danom mieste, môže tak dochádzať aj k jej úniku a pomočeniu. Dlhé zadržiavanie moču tiež sťažuje samotné močenie, keď už k nemu má konečne dôjsť.
Infekcia
K infekcii pri občasnom zadržiavaní moču opäť nemusí vôbec dôjsť, pri častejšom opakovaní už áno. Na vine môžu byť množiace sa baktérie, ktoré následne infikujú močové ústrojenstvo.
Známkou začínajúcej infekcie býva často bolesť a pálenie či rezanie pri močení, rovnako tak tmavé zafarbenie moču a jeho silnejší zápach. V takom prípade je vždy nutné navštíviť lekára a riešiť všetko najlepšie antibiotikami.
Inkontinencia – únik moču
K inkontinencii, teda samovoľnému úniku moču, dochádza najčastejšie v pokročilejšom veku v dôsledku ochabovania svalov panvového dna v spojitosti so slabým močovým mechúrom.
Situácia môže ale nastať aj oveľa skôr a opakovať sa, a to práve v dôsledku častého a zámerného zadržiavania moču.
Obličkové kamene
Ďalším možným nebezpečenstvom môžu byť obličkové kamene. Tie sa tvoria z rôznych látok, ktoré v moči kryštalizujú, a vytvárajú tak nerozpustné častice. Sú bežnejšie u ľudí, ktorí neprijímajú dostatočné množstvo tekutín.
Väčšina malých kameňov je vylúčená spolu s močom, pri väčších je nutný lekársky zákrok.