Slovákov zaplavili falošné e-shopy. Dajte si pozor, kde nakupujete, TOTO je aktuálny zoznam

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: FREEPIK)

Slovenský internet je plný podvodných e-shopov. Na aktuálnom zozname je viac než tisíc stránok.

Online nakupovanie sa stalo bežnou súčasťou nášho každodenného života. S rastúcim záujmom o internetové nákupy však prichádza aj viac podvodníkov, ktorí sa pokúšajú využiť našu dôveru. Na Slovensku bolo odhalených viac ako 1 200 falošných e-shopov a webových stránok, ktoré sa snažia získať vaše peniaze, osobné údaje alebo prístup k vášmu digitálnemu súkromiu.

Momentálne webová stránka mnk.sk/fake poskytuje zoznam potvrdených podvodných stránok. Ak sa e-shop, z ktorého plánujete nakupovať, nachádza v tomto zozname, odporúča vám nákup zrušiť. Ak je stránka nefunkčná, môže to naznačovať, že bola zrušená, alebo sa ešte len pripravuje na spustenie.

Overte si, kde nakupujete

Falošné stránky sa často prezentujú ako dôveryhodné obchody, ponúkajú známe značky a lákajú na veľmi nízke ceny. Cieľom týchto e-shopov je buď získať peniaze za tovar, ktorý neexistuje, alebo vylákať citlivé údaje, ktoré môžu byť následne zneužité.

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) upozorňuje verejnosť, aby bola počas obdobia zliav a výpredajov opatrná a nakupovala iba na overených stránkach. Mnohé stránky môžu byť podvodné, s cieľom okradnúť ľudí. Je dôležité venovať pozornosť správnosti informácií, gramatike, dátumu vytvorenia stránky a negatívnym recenziám.

Jednoducho odhalíte podvod

Hovorca NBÚ, Peter Habara, vysvetlil, že podvodníci dokážu vytvoriť stránky, ktoré vyzerajú rovnako ako originálne. „Keby ste sa na nich rozhodli nakupovať, mohli by ste prísť o svoje peniaze, ale aj o osobné či platobné údaje. Útočník ich môže neskôr zneužiť,“ priblížil.

Habara odporúča prečítať si recenzie na stránke, pričom by ste sa mali zamerať najmä na negatívne hodnotenia. Takisto radí porovnať ceny s inými predajcami.„Oficiálni predajcovia dodržiavajú podobnú cenovú politiku. Je nepravdepodobné, že na jednej stránke nájdete produkt oveľa lacnejší ako na iných,“ vysvetlil.

NBÚ odporúča venovať pozornosť aj dátumu registrácie stránky. Ak bola doména zaregistrovaná len pár dní pred začiatkom ponuky počas Black Friday, môže to byť varovný signál. Ďalším znakom falošnej stránky môžu byť gramatické chyby alebo preklepy. „Poctivé stránky platia nemalé peniaze odborníkom za to, aby im napísali tieto texty,“ spresnil Habara.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie