V Európe existuje veľká variabilita v programoch skríningu rakoviny, no žiadna krajina nedosahuje dokonalé skóre vo všetkých oblastiach.
Európska únia si dala za cieľ, aby do roku 2025 90 percent oprávnených osôb podstúpilo skríning na rakovinu prsníka, krčka maternice alebo kolorektálnu rakovinu, avšak to, či si Európania nechajú vykonať testy, závisí hlavne od miesta, kde žijú, ukázala nová analýza. Informuje euronews.com.
Plán EÚ v boji proti rakovine obsahuje usmernenia týkajúce sa skríningu na určité druhy rakoviny a pacientské skupiny, pretože šance pacientov na remisiu a prežitie sa zvyšujú, ak je rakovina detegovaná skôr.
Okrem samotných mier skríningu existuje široká variabilita v politikách skríningu naprieč Európou. Slovinsko, Portugalsko a Nórsko sú najviac v súlade s usmerneniami EÚ, zatiaľ čo Bulharsko, Rumunsko a Grécko sa nachádzajú na spodku rebríčka, podľa správy Európskej onkologickej organizácie.
Skupina analyzovala viac ako dve desiatky údajov, vrátane mier skríningu na rakovinu prsníka, krčka maternice a kolorektálnu rakovinu, ako aj odporúčaný časový interval medzi skríningami, či je skríning pokrytý na národnej alebo regionálnej úrovni a aký typ testu sa používa na skríning pacientov. Spojením týchto údajov vznikol celkový hodnotiaci skóre politiky skríningu rakoviny pre každú krajinu.
Napriek rozdielom len niekoľko krajín implementuje všetky odporúčané praktiky skríningu EÚ
Napríklad tri krajiny (Bulharsko, Litva a Rumunsko) nemajú komplexné skríningové programy pre rakovinu prsníka, zatiaľ čo šesť krajín nemá programy pre rakovinu hrubého čreva a osem krajín nemá programy pre rakovinu krčka maternice, uvádza správa.
Najbežnejšie diagnostikované druhy rakoviny v EÚ sú rakovina prsníka, kolorektálna rakovina, rakovina prostaty a pľúcna rakovina, zatiaľ čo najnebezpečnejšie formy sú pľúcna rakovina, kolorektálna rakovina, rakovina prsníka a pankreatická rakovina, podľa údajov Európskej komisie, čo ich robí kľúčovými cieľmi pre skríningové programy.
Existujú aj veľké rozdiely v rámci krajín
Ak sa zohľadnia faktory ako vzdelanie, príjem a mestský či vidiecky status, Bulharsko je najnerovnejšou krajinou v oblasti skríningov rakoviny, zatiaľ čo Česká republika je najrovnejšou krajinou.
Bulharsko: Celkové skóre: 26,1/100
Screenovaní ľudia
Rakovina prsníka: 21%
Rakovina krčka maternice: 57%
Kolorektálna rakovina: 4%
Česká republika: : Celkové skóre: 87,1/100
Screenovaní ľudia
Rakovina prsníka: 58%
Rakovina krčka maternice: 75%
Kolorektálna rakovina: 27%
Ako je na tom Slovensko?
Mapa skóre indexu politík skríningu rakoviny podľa európskych krajín ukazuje, že Slovensko dosiahlo skóre 68/100. To naznačuje priemernú úroveň implementácie skríningových programov v krajine v porovnaní s ostatnými európskymi štátmi.
Je však dôležité poznamenať, že skríning nie je jediným nástrojom na zachytenie prípadov rakoviny.
Napríklad v Dánsku, ktoré sa umiestnilo vysoko v indexe, je len 7,5 % všetkých prípadov rakoviny zachytených prostredníctvom skríningových programov, podľa štúdie z roku 2021 publikovanej v časopise Cancer Epidemiology. Väčšina prípadov sa odhalí v primárnej starostlivosti, u odborných lekárov alebo počas neplánovaných hospitalizácií.