Angličtina je najrozšírenejším druhým jazykom na svete, no jej používanie v Európe sa medzi jednotlivými krajinami značne líši. Kým v niektorých štátoch sa anglicky dohovoríte s väčšinou ľudí, v iných to môže byť problém. Organizácia Education First zostavila rebríček krajín podľa úrovne ich anglických jazykových zručností.
Vzdelávacia organizácia Education First (EF) najväčšieho medzinárodného prieskumu znalostí angličtiny podľa krajín, hlavné mestá a regióny, vydávané každoročne od roku 2011, každoročne hodnotí krajiny podľa ich úrovne angličtiny, a tento rok zaznamenala celkový pokles jazykových zručností, pričom ženy a študenti mali najhoršie výsledky, uvádza Euronews.
Európa dominovala v globálnom rebríčku, keď prvých desať miest obsadili krajiny z tohto kontinentu. Na vrchole sa umiestnilo Holandsko s 636 bodmi v indexe znalosti angličtiny. Tesne za ním nasledovalo Nórsko, ktoré dosiahlo rovnaký počet bodov, a na štvrtom mieste skončilo Švédsko s 610 bodmi. Ďalšie priečky obsadili krajiny ako Chorvátsko, Portugalsko, Dánsko, Grécko a Rakúsko.
„Globálna krajina znalosti angličtiny sa neustále vyvíja,“ povedala autorka EF EPI Kate Bell.
„Hoci Blízky východ a Afrika sa tento rok zlepšili, celkovo inde vidíme pomalý, ale pretrvávajúci pokles úrovne angličtiny medzi dospelými. Tento trend podporuje dojem, že v roku 2024 sa v mnohých krajinách očakáva, že každý bude hovoriť Angličtina, bez ohľadu na realitu, vedie k strate zamerania sa na zlepšovanie znalosti angličtiny tak vo vzdelávacom systéme, ako aj v súkromnom sektore.“
Aj keď Európa naďalej dominuje na vrchole indexu, globálne sa zistil pokles v znalostiach angličtiny. Až 60 percent krajín zaznamenalo nižšie skóre ako v minulom roku.
Rodový rozdiel v ovládaní angličtiny stále pretrváva. Kým u žien sa úroveň znalosti angličtiny od minulého roka nezmenila, u mužov došlo k poklesu. Napriek tomu je v 40 krajinách angličtina stále lepšie ovládaná mužmi než ženami.
Slovensko sa umiestnilo na tomto mieste
Slovensko sa umiestnilo na 16. mieste v Európe a na 18. mieste v celosvetovom rebríčku, keď získalo 584 bodov. To je o takmer 20 bodov viac ako v prípade našich susedov v Česku, ktorí sa umiestnili až na 25. priečke v globálnom hodnotení.
Podľa podrobných údajov majú najlepšiu znalosť angličtiny ľudia v Bratislave. Najvyššie skóre dosahovali osoby vo veku od 21 do 30 rokov, pričom muži sa v tomto smere umiestnili lepšie než ženy.
Niektoré z najobľúbenejších európskych turistických destinácií však majú len „strednú znalosť“ angličtiny.
Francúzsko kleslo v rebríčku od roku 2021, keď bolo v kategórii „vysoká odbornosť“ na 31. mieste globálne. V roku 2022 klesla na „strednú úroveň“ s 541 bodmi, čím sa umiestnila na 34. mieste.
Minulý rok sa prepadol na 43. miesto v celosvetovom meradle a 34. v Európe s 531 bodmi. V roku 2024 ešte viac klesol na 49. miesto globálne s 524 bodmi – najmenej zo všetkých severoeurópskych krajín zahrnutých do štúdie.
Taliansko je len niekoľko miest nad Francúzskom na 46. mieste s 528 bodmi, zatiaľ čo Španielsko je na 36. mieste s 538 bodmi.
Porazili ich Gruzínsko a Bielorusko na 34. a 35. mieste globálne. Medzi ďalšie európske krajiny v kategórii „stredná odbornosť“ patria Moldavsko, Albánsko, Rusko, Ukrajina a Arménsko.
Miesta, kde by ste mohli naozaj mať problém s porozumením, zahŕňajú Türkiye (65.) a Azerbajdžan (86.) – obe spadajú do kategórie „nízka odbornosť“.
Napriek tomu, že sa Španielsko a hlavné mestá Francúzska umiestnili nižšie ako mnohé európske krajiny, dostali sa do kategórie „vysoká odbornosť“ – Rím je v „strednej odbornosti“ nižšie.