Fond na podporu umenia v kríze: Renomovaná odborníčka opustila radu

Reklama
Na snímke vľavo generálny tajomník služobného úradu rezortu kultúry Lukáš Machala, vpravo ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová. Zdroj: TASR/Pavol Zachar, Jakub Kotian

Situácia vo Fonde na podporu umenia (FPU) sa naďalej komplikuje. Profesorka Marta Součková, odborníčka na literatúru a členka Rady FPU, sa vzdala svojej funkcie.

Dôvodom je nespokojnosť s legislatívnymi zmenami a postupmi nových členov rady, ktorých nominovala ministerka kultúry Martina Šimkovičová. Svoj odchod oznámila prostredníctvom abdikačného listu, ktorý prečítala v poloprázdnej miestnosti počas zasadnutia rady. Píše o tom kultura.sme.sk.

Na stretnutí 20. novembra nebola rada FPU schopná prijímať uznesenia, keďže väčšina členov sa nezúčastnila. Tento scenár sa opakuje už tretíkrát, odkedy legislatívne zmeny posilnili vplyv nominantov ministerky. Súčasné zloženie rady umožňuje Šimkovičovej vybrať až osem z trinástich členov. Väčšina týchto nominantov, vrátane podpredsedu Matúša Oľhu či členov ako Richard Rikkon a Viktor Magic, bola na zasadnutí neprítomná, niektorí bez predchádzajúceho ospravedlnenia.

Dôvody abdikácie profesorky Součkovej

Marta Součková označila legislatívne zmeny za nefunkčné a devalvujúce odbornosť. Od začiatku pôsobenia nových členov sa podľa nej opakovane rušia alebo presúvajú body programu z dôvodu nepripravenosti členov. Navyše, zmeny znemožňujú odborníkom, ktorí sú členmi rady, aktívne pôsobiť v kultúre, čo považuje za paradox.

Součková tiež kritizovala rozhodnutia nepredĺžiť mandáty renomovaným odborníkom, ako sú Mária Ferenčuhová či Daniela Olejníková, čo podľa nej ukazuje absenciu rešpektu voči odbornosti. Poslednou kvapkou pre ňu bolo predchádzajúce zasadnutie, na ktorom sa neprerokovali viaceré dôležité body vrátane výziev na rok 2025.

Problémy s kompetenciami nových členov

Viacerí noví členovia rady, nominovaní ministerkou, nemajú skúsenosti v oblasti umenia a kultúry, čo je v priamom rozpore so zákonom, ktorý vyžaduje minimálne päťročnú prax. Navyše, ich životopisy neboli zverejnené, čo vyvoláva otázky o transparentnosti výberu. Títo členovia majú rozhodovať o miliónoch eur určených na podporu umenia, no ich absencia na zasadnutiach výrazne komplikuje fungovanie fondu.

Výzvy na rok 2025 sú ohrozené

Neschválenie výziev na ďalší rok môže mať vážne následky pre fungovanie celého fondu. Tento proces je kľúčový pre financovanie umeleckých projektov, no bez rozhodnutí rady hrozí oneskorenie alebo úplné zablokovanie podpory umelcov. Táto situácia už teraz ohrozuje dôveryhodnosť a efektivitu fondu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie