Uštipnutia, ktoré zachraňujú životy: Nová vakcína proti malárii ukázala prelomové výsledky

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Pexels/Jimmy Chan, cottonbro studio

Vedci vyvinuli inovatívnu stratégiu na boj proti malárii, ktorá využíva uštipnutia komárov infikovaných geneticky modifikovaným parazitom. Tento prístup posilňuje imunitný systém a účinne zabraňuje prepuknutiu choroby.

Štúdia, publikovaná v The New England Journal of Medicine, ukázala, že takmer 90 % účastníkov, ktorí boli vystavení uštipnutiam, sa malárii vyhli. Tento prelom by mohol zmeniť prístup k očkovaniu proti tejto smrteľnej chorobe. Píše o tom nature.com.

Ako funguje geneticky modifikovaný parazit?

Komáre, ktoré prenášajú maláriu, sú infikované parazitom Plasmodium falciparum. Tento parazit spôsobuje maláriu tým, že sa po uštipnutí dostane do pečene a neskôr do červených krviniek. Nová metóda využíva geneticky modifikovaný variant parazita, ktorý sa prestane vyvíjať krátko po tom, ako sa dostane do ľudského tela. Vďaka tomu sa zastaví šírenie choroby a organizmus získa imunitnú odpoveď.

Doteraz schválené vakcíny proti malárii poskytujú približne 75 % ochranu a vyžadujú pravidelné posilňovacie dávky. Táto nová stratégia, ktorá využíva geneticky upravené parazity, by mohla byť efektívnejšou alternatívou.

Úspechy a limity štúdie

Štúdia testovala dva varianty geneticky upravených parazitov: GA1 a GA2. Kým GA1 zastavil vývoj parazita po 24 hodinách, GA2 bol navrhnutý tak, aby jeho vývoj skončil až po šiestich dňoch, počas kľúčového obdobia replikácie v pečeňových bunkách. Výsledky ukázali, že GA2 poskytol výrazne vyššiu ochranu – až 89 % účastníkov, ktorí boli vystavení týmto parazitom, sa vyhli malárii, zatiaľ čo pri GA1 to bolo len 13 %.

Okrem svrbenia spôsobeného uštipnutiami nezaznamenali účastníci žiadne vážne vedľajšie účinky. Vedci plánujú vykonať väčšie testy na potvrdenie životaschopnosti GA2 ako možnej globálnej vakcíny proti malárii.

Malária ročne infikuje približne 250 miliónov ľudí na celom svete, pričom vývoj účinnejších vakcín je jednou z hlavných priorít. Vedúci výskumníci zdôrazňujú, že táto nová technológia môže priniesť zásadný posun v globálnej kontrole a eliminácii malárie. V súčasnosti sa pozornosť sústreďuje na potvrdenie úspechu GA2 vo väčších klinických štúdiách.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie