Na klimatickej konferencii COP29 v Azerbajdžane sa medzi množstvom prezentácií o technológiách a riešeniach klimatických výziev zaujala pozornosť Singapuru netradičná ukážka.
V ich pavilóne návštevníkov lákali plechovky piva NEWBrew, ktoré však neskrývali len unikátnu chuť, ale aj svoj pôvod: pivo je vyrobené z recyklovanej vody. Píše o tom apnews.com.
Recyklovaná voda ako nápoj budúcnosti
Singapur, ktorý patrí medzi krajiny s najväčším nedostatkom vody, je známy svojimi inováciami v jej spracovaní. NEWBrew je vyrobené z recyklovanej vody s názvom NEWater, ktorá vzniká pokročilými čistiacimi procesmi. Táto voda je súčasťou dlhodobej kampane krajiny na šetrenie každou kvapkou. Pivo vzniklo v spolupráci s miestnym pivovarom a slúži ako spôsob, ako širokej verejnosti priblížiť, že recyklovaná voda môže byť nielen bezpečná, ale aj chutná.
Ako chutí pivo z recyklovanej vody?
Na konferencii pivo ochutnali desiatky návštevníkov vrátane odborníkov z celého sveta. Väčšina z nich bola prekvapená, že chuť je nerozoznateľná od klasického piva. Niektorí dokonca priznali, že by tento koncept radi videli vo viacerých krajinách.
„Je to svieže a má výbornú chuť,“ zhodnotil Peter Rummel z Nemecka, známy pivný znalec. Recyklované pivo pritom pre mnohých nie je len zaujímavosťou, ale symbolom, ako môžu technologické inovácie prispieť k riešeniu globálnych výziev.
Pivo bolo prvýkrát vyrobené v roku 2018 na Medzinárodnom týždni vody v Singapure. Odvtedy sa pravidelne vracia ako ukážka možností recyklácie vody. Aktuálny ročník je moderný pilsner, na ktorého vývoji sa podieľali odborníci z pivovaru aj národnej vodohospodárskej agentúry. Produkcia zahŕňa približne 15 000 plechoviek ročne, ktoré sú dostupné aj v supermarketoch.
Saroj Kumar Jha zo Svetovej banky zdôraznil, že riešenie nedostatku vody musí zahŕňať aj zmenu vnímania pojmu „odpadová voda“. Navrhuje používať termín „použitá voda“, čím sa podčiarkne jej potenciál na ďalšie využitie. Podľa neho pivo ako NEWBrew mení vnímanie verejnosti a pomáha normalizovať recykláciu vody v každodennom živote.
Singapurský prístup ako globálny vzor
Singapur, ktorý dováža časť vody z Malajzie, kombinuje rôzne stratégie: zber dažďovej vody, odsoľovanie morskej vody a recykláciu. Očakáva sa, že do roku 2065 sa dopyt po vode zdvojnásobí, a preto sa krajina sústreďuje na posilnenie všetkých zdrojov.