V Česku sa šíri nebezpečné ochorenie. Môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, hrozí epidémia aj u nás?

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: FOTO TASR/Barbora Vizváryová, FREEPIK/stefamerpik

Mumps je ochorenie, proti ktorému existuje povinné a účinné očkovanie. Napriek tomu však dochádza k poklesu zaočkovanosti, čo vedie k nárastu prípadov. V Česku ich evidujú už stovky. Na Slovensku zatiaľ epidémia nehrozí. Avšak to sa môže rýchlo zmeniť.

Na Slovensku zatiaľ epidémia nie je aktuálna, ale podľa pediatričky je len otázkou času, kedy sa situácia zmení a začne pribúdať viac prípadov, informuje o tom portál tvnoviny.sk.

V Česku sa zvýšil počet prípadov mumpsu, známeho aj ako príušnice. Toto vírusové ochorenie spôsobuje zápal príušných žliaz a tento rok bolo zaznamenaných 648 prípadov, čo presahuje súčet za posledných päť rokov. Informoval o tom český Štátny zdravotný ústav, uvádza tn.cz.

Na Slovensku má mumps podľa hygienikov dlhodobo klesajúci trend, pričom prípady sa týkali najmä neočkovaných osôb. V roku 2020 bolo evidovaných deväť prípadov, vlani ich počet stúpol na 26 a tento rok bolo zatiaľ zaznamenaných desať prípadov. Zatiaľ tak epidémia nehrozí, píše portál tvnoviny.sk.

Podľa Úradu verejného zdravotníctva sú najviac postihnuté vekové skupiny detí do desať rokov, pričom najvyšší počet prípadov bol zaznamenaný u detí vo veku 5-9 rokov a 1-4 rokov.

Dospelý môžu mať vážne problémy

Pediatrička Kristína Visolajská zdôrazňuje, že mumps nie je neškodné ochorenie, a preto sa očkovanie proti príušniciam považuje za povinné. Prvá dávka vakcíny sa podáva medzi 15. a 18. mesiacom života, zatiaľ čo druhá dávka je podávaná v 5. roku. Mumps môže u dospelých spôsobiť vážnejšie komplikácie, ako je napríklad neplodnosť či zápal pohlavných orgánov. Hlavným príznakom je opuch príušných žliaz.

„Opuch môže byť jednostranný alebo obojstranný, čo spôsobuje, že tvár pacienta vyzerá opuchnutá, ako keby mal guľatú tvár,“ priblížila pediatrička.

Mumps môže spôsobiť aj bolesť v oblasti uší a tváre, najmä pri žuvaní alebo hovorení. Okrem toho býva ochorenie často sprevádzané vysokou horúčkou, ktorá môže dosiahnuť až 40 °C.

Pacient môže cítiť únavu, slabosť a malátnosť. „Často sa vyskytuje bolesť hrdla, ktorá môže byť spôsobená zväčšením slinných žliaz,“ upresnila Visolajská.

Mumps môže viesť k vážnym komplikáciám, z ktorých jednou je dokonca aj zápal semenníkov. „U chlapcov a mužov môže vírus spôsobiť zápal semenníkov, čo môže viesť k bolesti a opuchu. Toto môže mať dlhodobé následky, ako napríklad neplodnosť,“ vysvetlila pediatrička.

V niektorých prípadoch môže mumps spôsobiť zápal pankreasu, čo vedie k bolestiam brucha, nevoľnosti a vracaniu. Závažné komplikácie sa vyskytujú približne u jednej tretiny pacientov

„Priebeh u dospelých je často spojený s komplikáciami. Ide najmä o zápal semenníkov, čo je nepríjemná bolestivá komplikácia, ktorá môže viesť k neplodnosti, potom zápal pankreasu, zápal mozgových blán či hluchota. Takisto je mumps riziko pre tehotné ženy, kedy môže spôsobiť stratu bábätka alebo jeho poškodenie,“ upozorňuje Visolajská.

Ochorenie sa šíri viacerými spôsobmi

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie