Slovenská polícia zriadila zvláštny vyšetrovací tím, ktorý preskúma okolnosti darovania vojenského materiálu Ukrajine v predchádzajúcom volebnom období, povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.
Exminister obrany Jaroslav Naď v reakcii uviedol, že sa vyšetrovania neobáva a že minister vnútra chce nezmyselnými obvineniami iba prekryť problémy vlastnej aj vládnej koalície. Informuje idnes.cz.
„Musí byť vyvodená aj trestnoprávna zodpovednosť za bezprecedentné odzbrojenie armády Slovenskej republiky a ohrozenie bezpečnosti všetkých ľudí na Slovensku,“ uviedol Šutaj Eštok na tlačovej konferencii.
„Veľmi dobre viem, že sme pomáhali zachraňovať ľudské životy na Ukrajine tým, že sme im pomohli dodávkou vojenského materiálu alebo techniky. Naopak, za vlády Šutaja Eštoka na ministerstve vnútra ľudia umierajú. Veľmi sa teším na svedecké výpovede, veľmi sa teším na pravdu,“ uviedol exminister obrany a predseda neparlamentnej strany Demokrati Naď v nahrávke, ktorú poskytla hovorkyňa Demokratov Martina Kakaščíková.
Naď bol ministrom obrany v rokoch 2020 až 2023.
Vo vláde skončil vlani na jar kvôli nástupu úradníckeho kabinetu, ktorý potom doviedol krajinu k predčasným voľbám.
Slovensko Ukrajine darovalo napríklad vyradené stíhačky MiG-29 sovietskej konštrukcie, ďalej systém protivzdušnej obrany S-300, bojové vozidlá pechoty, zariadenia na zneškodňovanie mín či vrtuľníky. Celkovo išlo o tovar vojenskej povahy v hodnote zhruba 700 miliónov eur.
Podľa skorších informácií Slovensko s ohľadom na výkon ekonomiky patrilo v Európe v oblasti dodávok vojenskej techniky k najväčším podporovateľom Kyjeva. Značnú vojenskú pomoc napadnutej krajine poskytli Spojené štáty, ale aj ďalšie krajiny vrátane Česka.
Uvedené rozhodnutia bývalej slovenskej vlády kritizovali vtedajší opoziční politici vrátane Fica, ktorý sa po predčasných voľbách z konca minulého septembra stal po štvrtýkrát premiérom.
Jeho vláda síce zastavila ďalšie odovzdávanie vojenského materiálu zo štátnych zásob, pokračovanie komerčných dodávok v tejto oblasti ale podporila. Fico to zdôvodnil tým, že keď tovar nepredá Slovensko, urobia tak iní. Slovenský najvyšší kontrolný úrad v októbri uviedol, že darovanie vojenského materiálu Ukrajine sprevádzali procesné a administratívne nedostatky. Úrad tvrdil, že Slovensko v rokoch 2022 a 2023 nakupovalo vojenský materiál. Išlo napríklad o delostreleckú muníciu, s odôvodnením, že je potrebný pre slovenskú armádu. Skutočným zámerom podľa úradu ale bolo zakúpený materiál označiť za prebytočný a darovať ho Ukrajine.