Vedci sa stále snažia pochopiť aspekty autizmu a zistiť, čo ho spôsobuje. Nový výskum odhalil, že jedným z týchto faktorov môžu byť aj vírusy počas tehotenstva.
Portál Euronews informuje, že vedci sa stále snažia pochopiť aspekty autizmu. Aktuálny výskum sa zameral na to, čo ho spôsobuje. V tomto kontexte bolo poukázané na kombináciu genetických a environmentálnych faktorov. Jedným z týchto faktorov môžu byť aj vírusy počas tehotenstva, ako napríklad chrípka. Práve toto ochorenie bolo predmetom rozsiahlych štúdií autizmu.
Výsledky výskumu naznačujú, že vírusy skutočne môžu byť prospievajúcim faktorom k vzniku autizmu. „Nie je to prekvapujúce. Ženám počas tehotenstva zakazujeme piť aj fajčiť, nemajú užívať isté lieky, preto nie je na počudovanie to, že aj takýto faktor zohráva rolu pri normálnom vývoji plodu,“ povedal Ian Lipkin, jeden z autorov štúdie a riaditeľ centra pre infekcie a imunitu na Kolumbijskej univerzite.
Autori štúdie zároveň doplnili, že samotné vírusy nemusia nutne prispievať k zvýšenému riziku autizmu. Môže skôr ísť o reakciu imunitného systému matky. Aby vedci lepšie pochopili, čo sa deje s plodom, keď matka ochorie, skúmali zvieratá. Doktorka Irene Sanchez Martinová, ktorá je postdoktorandkou v Cold Spring Harbor Laboratory v USA, nedávno predstavila zistenia zo svojej stále prebiehajúcej štúdie na zvieratách. Vo svojej štúdii skúma to, ako môže zápal poča tehotenstva prispieť k poruchám nervového vývoja u detí.
Tento výskum bol uskutočnený na myšiach. Doktorka týmto spôsobom zistila, že aktivácia imunity matky v dôsledku zápalu počas tehotenstva spôsobuje následky, ktoré by sa u ľudí dali nazvať autizmom. „Nemôžeme povedať, že myš má autizmus, pretože je to iný syndróm, ale môžu vykazovať niektoré spôsoby správania, abnormality, ktoré môžu byť spojené s poruchami nervového vývoja, pričom pripomínajú autizmus či schizofréniu,“ vysvetlila.
Podľa nej to nie sú výsledky, ktorými by sa mali riadiť aj ľudia, no zároveň hovorí, že by mohli priniesť nové svetlo a ukázať smerovanie výskumu v vysvetliť faktory spôsobujúce autizmus.
Znečistené ovzdušie
Ako informuje portál tvnoviny.sk, iná štúdia zase tvrdí, že jedným z faktorov, ktoré spôsobujú autizmus, sú aj toxíny vo vzduchu. Mirror.co.uk dodáva, že deti, ktoré sú vystavené časticiam oxidu dusíka, oxidu siričitého a ozónu, majú väčšiu pravdepodobnosť, že sa u nich rozvinie porucha nervového vývoja.
Riziko nevzniká len vtedy, keď ich v ranom detstve vdychuje dieťa, ale aj v prípade, že je im vystavená matka v tehotenstve. Tieto látky totiž môžu obísť ochranné vrstvy mozgu a spôsobiť zápal, ktorý ovplyvní fungovanie nervov.