Za pretrhnutím kábla v Baltskom mori môže byť Čína, jej loď sa nachádzala v oblasti

Reklama
Loď dánskej pobrežnej stráže (v popredí) monitoruje čínsku nákladnú loď I Pcheng 3, ktorá kotví v prielive Kattegat v Baltskom mori neďaleko prístavného mesta Grenaa na východnom pobreží Jutského polostrova v stredu 20. novembra 2024. Zdroj: FOTO TASR/AP

Čínska nákladná loď Yi Peng 3 sa počas svojej plavby z Ruska do Egypta podozrivo priblížila k dátovým káblom v Baltskom mori, ktoré boli v nedeľu a v pondelok poškodené.

Podľa denníka Financial Times Švédsko začalo vyšetrovať, či plavidlo nebolo sabotované.

Kábel zabezpečujúci internetové spojenie, ktorý spájal Litvu a Švédsko na vzdialenosť 218 kilometrov, prestal fungovať v nedeľu (17.11.) približne o 9:00 SEČ. Druhý kábel, ktorý spájal Helsinki a Rostock v Nemecku na vzdialenosť 1 200 kilometrov, prestal podľa fínskych orgánov fungovať v pondelok približne o 03:00 SEČ.

Skupina MarineTraffic, ktorá monitoruje námornú dopravu, uviedla, že plavidlo Yi Peng 3 sa plaví tesne okolo príslušných podmorských káblov. Švédsko preto začalo vyšetrovať, akú úlohu zohrala táto loď. „Švédi sa na čínske plavidlo podrobne pozrú,“ uviedla osoba oboznámená s vyšetrovaním pod podmienkou zachovania anonymity. Švédska strana sa však k prípadu oficiálne nevyjadrila.

Podozrenie zo sabotáže

Ako sme Vás už informovali, nemecký minister obrany Boris Pistorius označil prestrihnutie kábla za jednoznačný akt sabotáže a „akt hybridnej vojny“. Podľa neho nikto neverí, že išlo o nehodu alebo náhodu.

Fínske a estónske orgány sa naopak zdržali jednoznačných súdov, ale nevylúčili sabotáž. Do prípadu je zapojené aj Dánsko, ktorého loď údajne sledovala čínske plavidlo.

Loď Yi Peng 3 patrí spoločnosti Ningbo Yipeng Shipping, ktorá vlastní len jedno ďalšie plavidlo a sídli v blízkosti východočínskeho prístavu Ningbo. Zástupca spoločnosti Ningbo Yipeng pre Financial Times uviedol, že „vláda požiadala spoločnosť o spoluprácu pri vyšetrovaní“, ale na ďalšie otázky neodpovedal a zavesil so slovami, že musí stihnúť lietadlo.

Čínske veľvyslanectvo v Štokholme uviedlo, že o tejto záležitosti nič nevie. Veľvyslanectvo v Helsinkách neodpovedalo vôbec.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie