Nedajte stresu šancu. Jednoduché tipy, ako ho dostať pod kontrolu

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: FREEPIK/Drazen Zigic, senivpetro

Stres je neoddeliteľnou súčasťou života, a ak ho nie je príliš veľa, môže byť užitočný. Preto je dobré vedieť, kedy ho využiť a kedy proti nemu bojovať. Existujú rôzne techniky a pomocníci, ktoré možno využiť.

Stres je psychická alebo fyzická reakcia organizmu na život ohrozujúcu situáciu, keď potrebujeme viac vzrušenia a sústredenia, aby sme sa s ňou vyrovnali a prežili. Boj alebo útek. Do krvného obehu sa uvoľňujú hormóny adrenalín a kortizol, svaly sa napínajú, zvyšuje sa dýchanie a srdcová frekvencia, píše portál idnes.cz.

Ak ide o jednorazovú reakciu, je to v poriadku. Možno sa nám vďaka nej podarí predísť dopravnej nehode alebo havárii. Ak je však stres chronický, teda trvá dlho, telo je neustále zaplavované stresovými hormónmi, svaly nemajú čas na odpočinok, prestávajú nám slúžiť.

Je načase niečo urobiť skôr, než sa to prejaví na našom zdraví. A to nielen na psychickom, ale aj na fyzickom. Dlhodobý vplyv stresových hormónov znižuje aj imunitu a odolnosť voči patogénom. Preto sú chronicky vystresovaní ľudia náchylnejší na vírusové a infekčné, ako aj iné ochorenia.

Typické príznaky

Najčastejšími príznakmi stresu sú búšenie srdca, napätie v hrdle, potenie, nespavosť, napätie, nervozita, podráždenosť alebo dokonca depresia.

Všetky tieto a ďalšie negatívne príznaky sú nepríjemné, ale nepredstavujú veľkú hrozbu, pokiaľ nie ste v strese dlhodobo.

Čo teda robiť?

„V prvom rade je dôležité uvedomiť si, že sme v strese. Priznať si, že žijeme alebo konáme tak, ako v skutočnosti nechceme, je dobrý začiatok a vedie k ďalšiemu kroku. Ak je to možné, musíme zo svojho života odstrániť príčiny stresu, čo je náročná, ale nie nemožná úloha,“ odporúča socioterapeutka Lucia Skladanová.

Ako inak sa dá účinne zatiahnuť pomyselná záchranná brzda? Existuje niekoľko účinných spôsobov.

Pozitívne myslenie

Myslite pozitívne! Každý, kto niekedy riešil náladovosť alebo depresiu, to už pravdepodobne počul, ale platí to aj v prípade stresovej situácie. Ukazuje sa, že pozitívny prístup k zdanlivo ťažkému problému môže priniesť skvelé výsledky. A tak namiesto vymýšľania najhorších scenárov je lepšie veriť, že všetko dobre dopadne.

Stresujete sa z pracovného pohovoru? Opakujte si, že ste dobre pripravení a kvalifikovaní a pohovor, nech je akokoľvek dôležitý, bude príjemným zážitkom alebo skvelou skúsenosťou. Prílišné premýšľanie o možnom neúspechu vám nepomôže cítiť sa lepšie, naopak, môže vám ešte viac zhoršiť náladu. V takýchto situáciách je tiež dobré pripomenúť si svoje silné stránky (každý ich má). Určite to nie je na škodu a podľa odborníkov to v mnohých prípadoch pôsobí motivačne.

Pohyb a relaxácia

Pravidelný pohyb a relaxácia sú tiež osvedčené spôsoby, ako sa vyrovnať so stresom. Vyskúšajte to!

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie