Toaleta ako symbol statusu. Deň záchodov sa oslavuje, miliardy ľudí ich stále nemajú

Reklama
Ilustračná fotografia a toalety v Angole. Zdroj: FOTO TASR/Michal Svítok, X/UNICEF Angola

Vo vyspelom svete je to bežná vec. V odľahlých častiach Afriky luxus, ktorý rozhoduje o zdraví a bezpečnosti ľudí. Hovoríme o záchode, bez ktorého žije až 3,5 miliardy ľudí na celom svete. Preto je 19. november Medzinárodným dňom toaliet. Keď záchodové systémy nefungujú, nespracovaný ľudský odpad sa šíri v prostredí a rozpútava smrteľné choroby, pripomína OSN.

Podľa najnovších údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomrie každý rok 1,4 milióna ľudí v dôsledku nedostatku pitnej vody a zlých hygienických podmienok. Lepšie hygienické zariadenia by pomohli nielen ochrániť dospelých, ale aj znížiť počet predčasných úmrtí detí. V krajinách, kde je málo záchodov, je totiž najvyšší počet úmrtí u detí mladších ako päť rokov.

Prevažná väčšina týchto úmrtí sa vyskytuje v krajinách s nízkymi a strednými príjmami. Jednou z nich je Angola v Afrike. Tam, rovnako ako v iných častiach sveta, je za väčšinu hnačkových ochorení zodpovedná nebezpečná hygiena.

Je tiež hlavným faktorom viacerých zanedbávaných tropických chorôb vrátane črevných červov, schistosomózy a trachómu. Okrem toho nedostatočná hygiena prispieva aj k podvýžive.

Šíreniu chorôb sa dá ľahko zabrániť vybudovaním latrín, upozorňuje OSN, ktorá uvádza, že 419 miliónov ľudí na svete praktizuje otvorenú defekáciu.

Na výstavbe latrín v Angole sa podieľali aj Česi. V provincii Bié financovali prostredníctvom organizácie Člověk v tísni výstavbu viac ako tristo záchodov.

„Učíme ľudí, ako si môžu doma postaviť vlastné toalety z miestnych lacných materiálov. Celá dedina sa stretne, postavíme model latríny… často je to pre nich drsný kultúrny šok a musia to vidieť vizuálne. Pomáha to, aby sa toalety stali symbolom statusu, podobne ako bazén v našej záhrade,“ hovorí Jan Faltus, odborník na vodu a vodné hospodárstvo.

Svetové organizácie tiež zdôrazňujú, že latríny pomáhajú chrániť zdravie a bezpečnosť žien z tradičných komunít. Umožňujú ženám navštíviť toaletu kedykoľvek, nielen po západe slnka, ako je to často zvykom u žien tam, kde latríny nie sú.

Podľa najnovších údajov od WHO/UNICEF (2023) pretrvávajú vážne globálne problémy v oblasti hygieny a sanitačných podmienok:

  • 3,5 miliardy ľudí stále nemá prístup k základným hygienickým zariadeniam, vrátane 419 miliónov, ktorí vykonávajú potrebu na otvorenom priestranstve.
  • Viac než 2 miliardy ľudí žijú bez bezpečne spravovanej pitnej vody.
  • Každý deň zomrie 1 000 detí mladších ako päť rokov v dôsledku nebezpečnej pitnej vody a nedostatočnej hygieny.

Tieto štatistiky poukazujú na kritické problémy týkajúce sa hygieny a bezpečnosti, najmä v rozvojových regiónoch.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie