Ženy sú vystavené vyššiemu riziku úmrtia na TOTO ochorenie. Môžu za to aj chýbajúce dôkazy

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/prostooleh, gpointstudio

Jeden typ ochorenia sa u žien a mužov vyvíja a prejavuje odlišne. Lekárske usmernenia sú často založené na štúdiách, ktoré z nich pôvodne ženy vylúčili.

Jednoduchý rozdiel v genetickom kóde – dva chromozómy X oproti jednému chromozómu X a jednému chromozómu Y – môže viesť k veľkým rozdielom v srdcových ochoreniach.

Ukazuje sa, že tieto genetické rozdiely ovplyvňujú viac než len pohlavné orgány a pohlavie pridelené pri narodení. Zásadne tiež menia spôsob, akým sa kardiovaskulárne ochorenia vyvíjajú a prejavujú, píše portál theconversation.com.

Vplýva aj menopauza

Pohlavie sa vzťahuje na biologické charakteristiky, ako sú genetika, hormóny, anatómia a fyziológia, zatiaľ čo rodová identita človeka sa vzťahuje na sociálne, psychologické a kultúrne konštrukty. Ženy majú väčšiu pravdepodobnosť úmrtia po prvom infarkte alebo mozgovej príhode ako muži.

Majú tiež väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať ďalšie alebo odlišné príznaky srdcového infarktu, ktoré presahujú bolesť na hrudníku, ako je nevoľnosť, bolesť čeľuste, závrat a únava. Často je ťažké úplne odlíšiť vplyvy pohlavia na výsledky kardiovaskulárnych chorôb od vplyvov genderovej identity.

Zatiaľ čo ženy, ktoré ešte nie sú v období menopauzy, majú nižšie riziko kardiovaskulárnych ochorení ako muži, ich kardiovaskulárne riziko sa po menopauze dramaticky zrýchľuje. Okrem toho, ak žena trpí cukrovkou 2. typu, jej riziko srdcového infarktu sa zrýchľuje na rovnakú úroveň ako u mužov, hoci žena s cukrovkou ešte neprešla do menopauzy.

Napriek týmto rozdielom je jedna kľúčová vec rovnaká: srdcový infarkt, mozgová príhoda a iné formy kardiovaskulárnych ochorení sú hlavnou príčinou úmrtí všetkých ľudí bez ohľadu na pohlavie alebo gender.

Ženy boli z prieskumov vylučované

Príčiny pohlavia a rodových rozdielov pri kardiovaskulárnych ochoreniach nie sú úplne známe. Jasne sa nelíšia ani odlišné biologické účinky pohlavia, ako sú hormonálne a genetické faktory oproti pohlaviu, ako sú sociálne, kultúrne a psychologické faktory.

Vedci vedia, že nahromadené dôkazy o tom, ako by mala vyzerať dobrá starostlivosť o srdce u žien v porovnaní s mužmi, majú v sebe veľké nedostatky.

Lekárske dôkazy na liečbu kardiovaskulárnych chorôb často pochádzajú zo štúdií, ktoré vylučovali ženy, pretože ženy väčšinou neboli zahrnuté do vedeckého výskumu až do zákona o revitalizácii NIH z roku 1993.

Napríklad súčasné usmernenia na liečbu kardiovaskulárnych rizikových faktorov, ako je vysoký krvný tlak sú založené predovšetkým na údajoch od mužov. A to aj napriek dôkazom, že rozdiely v spôsobe, akým sa srdcovo-cievne ochorenia vyvíjajú, vedú k tomu, že ženy zažívajú srdcovocievne ochorenia odlišne.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie