Ľudský mozog je najzložitejším objektom v známom vesmíre, v ktorom sa dejú milióny procesov súčasne. Vedci z americkej univerzity MIT sa pokúsili poznanie mozgu zdokonaliť pozorovaním toho, čo sa deje v hlave, keď človek sleduje rôzne druhy filmov.
Využili na to funkčnú magnetickú rezonanciu alebo fMRI, ktorá vie sledovať, ako sa aktivujú rôzne oblasti mozgu, píše portál ČT 24. Pokusným osobám púšťali ukážky z rôznych filmov a sledovali na prístroji, čo sa bude diať vo vnútri človeka. Až doteraz sa aktivita mozgu sledovala z technických dôvodov hlavne v kľudovom stave – to ale o duševných pochodoch povie asi toľko, ako by chcel niekto hodnotiť charakterové vlastnosti človeka, ktorého videl iba v spánku.
Pri sledovaní filmu sa ale zapája množstvo oblastí. Tie, ktoré spracovávajú informácie obrazové, zvukové, ale aj emocionálne a zrejme aj ďalšie. „Pri fMRI v kľudovom stave neexistuje žiadny podnet; ľudia len vnútorne premýšľajú, takže neviete, čo tieto siete aktivovalo,“ načrtol spoluautor štúdie a neurovedec z MIT Reza Rajimehr. „Ale s naším filmovým testom sa môžeme pozrieť späť a zistiť, ako rôzne mozgové siete reagovali na rôzne aspekty filmu,“ doplnil.
Na mapovanie mozgu vedci využili starší súbor dát z projektu Human Connectome Project. Ten zahŕňa dáta zo skenov celého mozgu 176 mladých ľudí, ktoré boli zhotovené počas sledovania celkom šesťdesiatich minút krátkych klipov. V nich boli scény z nezávislých filmov (napríklad Dvaja muži a Vitajte v Bridgeville) aj z hollywoodskych trhákov, ako je Sám doma, Počiatok či Impérium vracia úder.
Aktivita sa líši podľa náročnosti filmu
Vedci pomocou umelej inteligencie dokázali identifikovať, ktoré siete sa aktivovali pri rôznych príležitostiach. Zaujímala ich mozgová kôra, vrchná vrstva mozgu, ktorá sa podieľa na mnohých vyšších funkciách ľudského mozgu, vrátane pamäte, učenia, uvažovania, riešenia problémov a emócií. Skúmali tiež, ako aktivita v týchto rôznych sieťach súvisí s tým, čo sa v jednotlivých scénach nachádza, vrátane ľudí, zvierat, predmetov, hudby, reči a rozprávania.
Zistili, že 24 rôznych mozgových sietí je spojených s konkrétnymi aspektmi zmyslového alebo kognitívneho spracovania informácií, napríklad rozpoznávanie ľudských tvárí alebo tiel, pohybu, miest a orientačných bodov, sociálnych interakcií a neživých objektov a reči. Skeny tiež ukázali vzťah medzi oblasťami mozgu, ktoré ľuďom umožňujú plánovať, riešiť problémy a určovať priority informácií.
Keď bolo ťažké sledovať obsah filmu alebo bol viac nejednoznačný, ako to bolo treba v prípade snímky Počiatok režiséra Christophera Nolana, aktivita sa zvýšila v oblastiach mozgu s výkonnou kontrolou. Počas zrozumiteľnejších scén napríklad vo filme Sám doma ale dominovali oblasti mozgu so špecifickými funkciami, napríklad spracovanie jazyka.
„Domény výkonnej kontroly sú obvykle aktívne pri ťažkých úlohách, kedy je kognitívna záťaž vysoká,“ hovorí Rajimehr. „Vyzerá to, že keď sú filmové scény pomerne ľahko zrozumiteľné, napríklad keď prebieha jednoznačná konverzácia, sú aktívne jazykové oblasti.“ Počas zložitej scény s mnohými súvislosťami, komplikovanými formuláciami a nejasnosťami ohľadom toho, čo sa deje, je však potrebné väčšie kognitívne úsilie. „Mozog sa teda prepne na používanie všeobecných oblastí výkonnej kontroly,“ povedal Rajimehr.