PRIESKUM: Viac ako polovica Slovákov si myslí, že demokracia je v ohrození

Reklama
Ilustračná fotografia (TASR/ Pavol Zachar, Martin Baumann)

Za ohrozením demokracie vidia respondenti korupciu aj nedostatočnú kvalitu politických reprezentantov. Vyše 57% opýtaných si myslí, že demokracia na Slovensku je ohrozená. 

Približne štvrtina zastáva opačný názor, informuje TASR. Demokraciu podľa respondentov najviac ohrozuje korupcia a nedostatočná kvalita politikov, ukazuje prieskum agentúry NMS Market Research Slovakia pri príležitosti 35. výročia novembra 1989. Prieskum realizovaný od 7. do 11. novembra na vzorke 1000 respondentov vo veku 18 a viac rokov.

Korupciu a nedostatočnú kvalitu politických predstaviteľov opýtaní vnímajú ako najväčšie riziká, ktoré ohrozujú demokraciu na Slovensku. Za rizikové pre demokraciu ich považujú tri štvrtiny populácie. 71 percent populácie považuje za rizikové aj šírenie dezinformácií.

Podľa dvoch tretín obyvateľov Slovenska ohrozuje demokraciu aj nárast populizmu a extrémizmu či znižujúca sa dôvera verejnosti v demokratické inštitúcie. Ohrozenie nezávislosti médií považuje za rizikové približne polovica ľudí.

Aj po 35 rokoch od začiatku Nežnej revolúcie väčšina spoločnosti uprednostňuje demokratický spôsob vlády nad autoritárskym.

S demokratickým spôsobom vlády sa na Slovensku podľa prieskumu stotožňuje 36 % populácie, s výhradami ho preferuje ďalších 25 %. 15 % má opačný názor a uprednostňuje skôr autoritársky spôsob vlády. Štvrtina populácie sa k téme nevie vyjadriť.

Mladšie a staršie ročníky to vidia inak

Za demokraciou stoja najmä mladšie generácie, píše Denník N. Aj tie staršie ju považujú za lepší spôsob vlády, no s pribúdajúcim vekom rastie aj podiel tých, ktorí preferujú autoritársky spôsob vlády.

„Ľudia majú celkovo tendenciu si minulosť idealizovať a spájať ju práve s pozitívnymi spomienkami. Starší ľudia môžu byť sklamaní a môžu mať pocit, že súčasný stav našej spoločnosti nie je to, za čo bojovali. Za týmto výsledkom sa môže podpísať aj to, že staršie generácie sú viac zastihnuté ekonomickými zmenami a neistotou a práve autoritárske vedenie na čele s rozhodným vodcom im pomáha túto neistotu minimalizovať,“ uviedla spoluautorka prieskumu Denisa Lakatošová.

Voliči Smeru a SNS hrozbu nevidia

Demokraciu ako ohrozenú vnímajú najmä voliči opozičných strán. Voliči vládnej koalície, predovšetkým Smeru a SNS, si v porovnaní so zvyškom populácie častejšie myslia, že demokracia nie je v ohrození.

Voliči Hlasu na túto tému nemajú jednoznačný názor – polovica z nich si myslí, že demokracia je v ohrození, druhá polovica si myslí opak.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie