Podľa symbolických hodín posledného súdu (Doomysday Clock) nás od apokalypsy delí iba 90 sekúnd. Vyhliadkami ľudstva sú pribúdajúce vojny a klimatické zmeny. Akonáhle vymrie ľudstvo, aký živočích ovládne Zem?
Na túto otázku odpovedal v rozhovore pre časopis The European profesor z Oxfordskej univerzity. Upozornil na to denník Daily Mail.
Ľudstvo čelí výzvam ohrozujúcim jeho existenciu. Patria sem vojny, klimatické zmeny alebo umelá inteligencia (AI). Profesor Tim Coulson, jeden z popredných svetových biológov a zoológov, hovoril s magazínom The European o evolúcii a budúcnosti života na Zemi.
Scientists reveal which creature will RULE Earth should all humans die https://t.co/VHLUnQNwrt pic.twitter.com/J0dFcHXxac
— Daily Mail Online (@MailOnline) November 15, 2024
Táto budúcnosť nemusí nutne počítať s ľuďmi a primátmi. V takom prípade by našu planétu ovládli chobotnice, tvrdí Coulson.
Títo prazvláštni tvorovia majú všetky predpoklady na to vytvoriť pod vodou civilizáciu podobnú tej atlantskej, dodal.
„Chobotnica patrí k najinteligentnejším, najprispôsobivejším a najvynaliezavejším tvorom na Zemi,“ cituje Daily Mail profesora. „Ich schopnosť riešiť zložité problémy, manipulovať s predmetmi a maskovať sa, naznačuje, že by sa mohli vyvinúť v civilizačný druh.“
Vedci sa zhodujú, že na Zemi sa môže stať po vymretí ľudstva dominantným druhom len ten, ktorý je schopný manipulácie s predmetmi.
Bez tejto zručnosti nemôže vytvárať zložité nástroje na úpravu prostredia, v ktorom žije, a nemôže kolonizovať planétu.
Evolúciu nemožno predvídať
Stavať zložité štruktúry alebo manipulovať s predmetmi dokážu aj vtáky a niektoré druhy hmyzu. Experti sa však zhodujú, že títo tvorovia nemajú potenciál zaplniť prázdne miesto po ľuďoch. Nedosahujú totiž dostatočnú „dovednosť“ a vyspelosť.
Chobotnice zvedú majstrovsky manipulovať s predmetmi a sú to šikovní lovci. V týchto úlohách im pomáha decentralizovaný nervový systém – ich nervový systém nie je centralizovaný v mozgu, ale každé chápadlo je do určitej miery autonómne.
Coulson sa domnieva, že chobotnice sú za určitých podmienok ideálnym druhom na prežívanie v nepredvídateľných podmienkach. Nedožívajú sa síce vysokého veku (od 1,5 do 5 rokov), veľmi rýchlo sa však rozmnožujú a dosahujú zrelosť.
Profesor si nemyslí, že budú jedného dňa bezstavovce kolonizovať súš. Mohli by však postaviť podvodné mestá podobné tým ľudským. Navyše by mohli vyvinúť vlastné metódy dýchania, vďaka čomu by mohli vyliezať na súš a loviť suchozemské zvieratá.
Coulson však označil vzostup chobotníc, ktoré niektorí vedci považujú za mimozemské formy života, alebo bezstavovcov, za čisto špekulatívne. Evolúcia je totiž nepredvídateľná a nemožno vopred určiť, akou cestou sa v prípade vyhynutia človeka vydá. Navyše je možné, že našu planétu nakoniec aj tak ovládne AI.