VIDEO: Pyramídy v Poľsku sú oveľa staršie ako egyptské. Vedci im nerozumejú

Reklama
Na snímke poľské pyramídy a ilustračná fotografia. Zdroj: REPROFOTO YOUTUBE/Native Technology

Hoci zvyčajne nie sú vyššie ako tri metre a sú si svojim tvarom skôr k ihlanu, nazývajú sa pyramídy. Tie najznámejšie, v egyptskej Gíze, tromfnú svojím vekom. Boli postavené dve tisícročia pred nimi. A ak ich chcete vidieť na vlastné oči, nemusíte chodiť na iný kontinent. Nachádzajú sa u našich susedov v Poľsku.

V priereze majú stále tvar pravidelného trojuholníka, ale zub času už dávno zbrúsil ich ostré hrany do zarovnaných kriviek. A pretože sa vinú lesmi, zarastenými vegetáciou, vyzerajú skôr ako podlhovasté zemné diela alebo zvláštne hrádze, ktoré sa týčia nad krajinou, píše portál idnes.cz.

Nie o veľa, väčšina z nich sa nad okolitý terén nezvyšuje o viac ako tri metre. Neprekvapujú ani svojou šírkou, ktorá sa pohybuje od šesť do desať metrov, ale udivujú svojou dĺžkou. Aj tie najmenšie zaznamenané merajú okolo 130 metrov, zatiaľ čo tie najväčšie dosahujú až dvesto.
Obdivuhodné je aj zloženie ich stavebného materiálu. Na jednu takúto stavbu bolo potrebných približne 1 000 metrov kubických zeminy, niekoľko stoviek drevených stĺpov a približne 200 metrov kubických kameňa. Tie boli spevnené drevom a jednoduchým obložením, spárovaným s trávnatým drnom. Najväčšie použité balvany vážili sedem až desať ton.

Práve množstvo a rozmery nahromadeného stavebného materiálu a s tým spojený objem práce na dokončenie jedného takéhoto diela vyslúžili týmto útvarom prezývku pyramídy.

Alebo skôr pyramídy, ako sa píše v poľštine. Nachádzajú sa v lesoch Kujavsko-pomorského vojvodstva, približne 430 kilometrov od našich hraníc.

Ich návšteva si určite vyžaduje menej problémov ako cesta do Egypta za pyramídami. Azda najväčšou komplikáciou je nájsť na mape obec Wietrzychowice. Je taká malá, že navigačné systémy na ňu často zabúdajú. Ak sa vám to však podarí, nájdete spolu s ňou aj hlavný vchod do archeologickej rezervácie. A dosť možno aj odpovede na vaše otázky.

Tie sa začnú rýchlo zväčšovať, keď tieto zvláštne lineárne štruktúry uvidíte na vlastné oči. Sú naozaj masívne. A nápadné môžu byť aj preto, že si vo svojom priebehu zachovávajú prísnu orientáciu východ – západ. Ich stavitelia teda mali aspoň základné znalosti astronómie.

Kto však boli títo stavitelia? To je trochu zložitejšie.

Mimoriadne schopní stavitelia

Súdiac podľa nájdených archeologických artefaktov išlo o príslušníkov takzvanej kultúry lievikovitých pohárov, ktorá pravdepodobne patrila k cisnianskej riečnej kultúre. Ide o drobný detail, ktorý laikovi veľa nehovorí, ale na prelome minulého a tohto storočia spôsobil medzi odborníkmi veľký zmätok.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie