Viedeň sa stala najlepším mestom pre život. Obyvatelia sú však nespokojní

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: Pixabay/marcel_rnsn)

Z hodnotenia Global Libeability Index od Economist Intelligence Unit vyšla metropola ako miesto so skvelou infraštruktúrou, vysokou mierou vzdelania, dobrou zdravotnou starostlivosťou aj kultúrou. Ako ale vyplynulo z ankety medzi miestnymi, Viedenčania sa napriek tomu sťažujú.

Prieskum medzi niekoľkými obyvateľmi uskutočnil server Daily Mail. Ten sa vypytoval okrem iného na to, čo robí z Viedne také úžasné miesto, na úroveň hromadnej dopravy, dostupnosť bývania, ale aj zápory. A respondenti sa jednohlasne zhodli v tom, že sú obyvatelia väčšinou zamračení a nepôsobia príliš priateľsky – ide vraj ale o špecifický spôsob komunikácie.

„Máte tú mestskú infraštruktúru, ale životné tempo pripomína skôr vidiek,“ myslí si Mike Lanner, ktorý v rakúskej metropole vlastní tri stánky s klobásami. „Osobne som sa nikde inde na svete nestretol s takým dobrým systémom hromadnej dopravy,“ doplnil.

S tým súhlasí aj manažérka jednej z miestnych reštaurácií Manuela Filippou. „Viedeň kombinuje staré s novým a profituje z oboch. Z hľadiska infraštruktúry je to absolútne skvelé mesto, keď dôjde na bývanie, vzdelanie, zdravotníctvo, kultúru, umenie alebo hromadnú dopravu. A je tu skvelé jedlo a veľmi bezpečne. Autobusom, električkou, vlakom či metrom sa dostanete kamkoľvek, pričom ročné cestovné stojí len 365 eur,“ vymenovala Filippou dôvody, prečo rakúsku metropolu miluje.

Podľa Heleny Steinhartovej, ktorá pracuje pre viedenskú turistickú centrálu, kombinuje mesto efektivitu severnej Európy s pohodovým životným štýlom južnej Európy. „Ponúka skvelé jedlo, dostupnú kultúru a veľmi funkčný systém dopravy,“ myslí si.

Oslovení respondenti, medzi ktorými je aj tím spoločnosti Vienna Business Agency, vidí Viedeň skvelým miestom pre život, kde ide pohodovo skĺbiť práce i osobný život, teda niečo, pre čo sa ustálil anglický termín „work life balance“. Nielen tým by mohla byť Viedeň inšpiráciou iným veľkým mestám.

„Zameriava sa na dostupnosť kultúry, ale nastavuje vysoké štandardy aj z hľadiska udržateľnosti,“ konštatuje Steinhartová.

Sťažovanie sa ako životný štýl

Napriek mnohým prednostiam a prestížnemu statusu najlepšieho mesta pre život sa však miestni, minimálne podľa oslovených respondentov, neustále na niečo sťažujú. „Je to najnabručenejšie mesto na svete,“ tvrdí Lanner a dodáva: „Keď má celý svet za to, že je Viedeň najlepším mestom pre život, Viedeň si myslí opak.“

Rovnako to vníma Filippou, podľa ktorej je rakúska metropola skutočne skvelým miestom na život, ale skutoční Viedenčania sú radi zamračení. „Obvykle sa sťažujú na veľa vecí, ale je to spôsob miestnej komunikácie,“ myslí si.

Steinhartová pracuje pre agentúru, ktorá má Viedeň propagovať, a tak zvolila jemnejšie vyjadrenie. „Ankety ukazujú, že sú Viedeňania na vysokú životnú úroveň pyšní. Avšak majú reputáciu ľudí, na ktorých je ťažké urobiť dojem. Je asi pravda, že oproti iným kultúram sú na začiatku trochu rezervovaní a potrebujú čas, aby sa otvorili. Toto správanie si mnohí často pletú s nevrlosťou,“ konštatuje.

Že nie sú ľudia v jadre jedovatí a mrzutí, nakoniec vysvetľuje aj Lanner. „Aj keď ľudia pôsobia nabručenia a nie tak vrelí, nemyslia to tak. Je to len miestny spôsob pozdravu,“ smeje sa majiteľ stánkov.

Na ďalší tradičný spôsob zdravenia upozorňuje Fillipou. „Stále si hovoríme grüß Gott (Pozdrav Pán Boh), ale nemá to nič spoločné s náboženstvom. Tiež začneme hneď nadávať, keď nejaký chodec vlezie do pruhov pre cyklistov.“

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie