Európska agentúra pre lieky (EMA) čiastočne schválila veľmi očakávaný preparát na liečbu Alzheimerovej choroby. Ten dostal povolenie pre pacientov v raných štádiách choroby, informovala EMA v tlačovej správe. Agentúra pritom pôvodne prípravok v júli neodporučila.
Príslušný výbor EMA preskúmal svoje pôvodné stanovisko a liek schválil, prínosy podľa neho prevažujú nad rizikami, informuje portál ČT 24. Prípravok povolil pre skupinu pacientov, u ktorých sa ešte choroba príliš nerozvinula, trpí len ľahkou demenciou a miernymi poruchami pamäti a myslenia. K predtým kritizovaným vedľajším účinkom podľa AFP patrí riziko krvácania do mozgu.
Prípravok Lecanemab, ktorý japonská spoločnosť Eisai a americká spoločnosť Biogen predávajú pod obchodným názvom Leqembi, je prvým liekom na trhu Európskej únie, ktorý lieči samotné neurodegeneratívne ochorenie, a nie iba jeho príznaky, poznamenala agentúra Reuters. V klinických štúdiách látka spomalila pokles kognitívnych funkcií u pacientov s Alzheimerovou chorobou v ranom štádiu o 27 percent v porovnaní s placebom.
V Spojených štátoch získal liek povolenie pre pacientov v ranej fáze choroby v roku 2023, predáva sa aj v Japonsku a v Číne Britský regulátor prípravok schválil tento rok v auguste.
Leqembi je monoklonálna protilátka, ktorá sa zameriava na odstránenie takzvaných beta-amyloidných plakov v mozgu, ktoré sú jedným z charakteristických znakov Alzheimerovej choroby.
Pri Alzheimerovej chorobe sa v mozgu tvoria abnormálne usadeniny proteínov nazývané beta-amyloidné plaky. Tie môžu narušovať komunikáciu medzi mozgovými bunkami, čo vedie k ich poškodeniu a strate funkcií. na beta-amyloid a pomáha ho odstrániť z mozgu. znížiť množstvo týchto plakov a potenciálne spomaliť progresiu ochorenia.