Kritická situácia nie je len v zdravotníctve. Ostré rokovania prebiehajú aj medzi odborármi a ministerstvom školstva. S rezortom financií sa odborári najnovšie nedohodli na vyšších mzdách pre zamestnancov. Rokovania preto pokračujú, no už teraz hrozia protesty učiteľov a štrajky.
Slovenské školstvo navyše trpí nedostatkom učiteľov, súčasný učiteľský zbor je takisto prestarnutý, informuje portál Správy STVR. Učiteľ, ktorý sa v škole zamestná po vysokej škole, má nástupný plat 1 200 eur v hrubom. A je to hlavný dôvod, prečo školskí odborári požadujú 10-percentné navýšenie od januára. Rokovali o tom so štátnym tajomníkom rezortu financií.
„Vysvetlili sme si naše pozície a to, prečo také navýšenie žiadame. Dohodli sme sa, že sa ešte určite stretneme, pravdepodobne tento mesiac,“ tvrdí predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva Pavel Ondek. Rezort financií sa chce pozrieť aj na platy nepedagogických zamestnancov, ktoré sú často pod minimálnou mzdou.
„Pomaly už dochádza k vyrovnaniu platov medzi upratovačkou a ekonómkou školy. Aj tu je teda prísľub, že Ministerstvo financií bude prerátavať aj túto tabuľku,“ pokračuje Ondek.
Kým protesty a štrajky by boli miernejšou formou prejavu nespokojnosti so stavom v oblasti školstva, na stole sú aj razantnejšie kroky, ku ktorým došlo aj v zdravotníctve. „Jednoducho podať výpovede našich zamestnancov. Štát nech potom začne riešiť školstvo ako celok,“ hovorí riaditeľ Základnej školy na Hlbokej ceste v Bratislave Michal Drgáň.
Rezort financií tvrdí, že nakoľko sú verejné financie v zlom stave, vláda musela pristúpiť ku konsolidácii a v rozpočte tak nie sú peniaze navyše. „Ministerstvo financií SR na stretnutí informovalo zástupcov školských odborov o aktuálnom stave verejných financií. Primárne rokovania sú však plne v kompetencii ministerstva školstva,“ píše sa v stanovisku ministerstva.
Minister školstva odborárov v snahe bojovať za vyššie mzdy podporuje. Pridať učiteľom môže z vlastného rozpočtu, no školy by prišli o asistentov, veľkú časť pedagógov aj o regionálny príspevok, ktorý napráva existenčné rozdiely medzi regiónmi.
„Ministerstvo financií bude musieť prijať nejaké protiopatrenia, pravdepodobne zvýšením nejakých daní ľuďom, či už je to daň z pridanej hodnoty, alebo iné dane,“ tvrdí minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker (Hlas-SD).
„Určite nechceme byť rukojemníkmi v tom, že na úkor navýšenia platov sa majú navyšovať dane,“ hovorí Ondek. Už zajtra (14.11.) budú školskí odborári rokovať o vyšších mzdách s prezidentom. Ich žiadosť o dialóg s premiérom nebola vypočutá.