Viete, akého najvyššieho veku sa môže človek dožiť? Nová štúdia priniesla nečakané zistenia

Reklama
Ilustračný obrázok. Zdroj: Pixabay.com/B3R3N1C3, Chraecker

Výskumníci zo singapurskej biotechnologickej spoločnosti Gero a Roswell Park Comprehensive Cancer Center v Buffale v New Yorku sa pustili do štúdie, ktorá sa zaoberala ľudskou odolnosťou a schopnosťou tela zotaviť sa z poškodenia. Výsledky ich výskumu, ktorý sa datuje do roku 2022, priniesli prevratné zistenia týkajúce sa maximálnej dĺžky ľudského života, uviedol Daily Mail

Pomocou umelej inteligencie a analýzy lekárskych údajov od stoviek tisíc dobrovoľníkov vedci odhadli, aký vek môže byť skutočne maximálnym možným dosiahnutím pre človeka. Okrem samotného veku skúmali aj ďalšie faktory, ako sú vplyv chorôb, životný štýl a schopnosť tela sa regenerovať po poškodení.

 

Výskum naznačil, že regeneračné schopnosti ľudského tela sa začínajú vyčerpávať medzi 120. a 150. rokom života. Vedci však tiež zdôraznili, že vývoj liekov a pokrok v biomedicínskom výskume by mohol spomaliť proces starnutia na takej úrovni, že niektorí ľudia by mohli potenciálne dosiahnuť vek až 200 rokov. Napriek tomu je pravdepodobné, že takýto vek sa nikdy nestane normou.

 

Rekordy dlhovekosti

Ďalšie štúdie v oblasti vedy o starnutí naznačujú, že rekordy týkajúce sa najstaršieho človeka na svete môžu byť pred začiatkom ďalšieho tisícročia opäť prekonané. V súčasnosti sa najstaršou známou osobou, ktorá kedy žila, považuje Jeanne Calmentová, ktorá zomrela vo veku 122 rokov v roku 1997.

V auguste 2023 zomrela najstaršia žijúca osoba na svete, Maria Branyas Morera, vo veku 117 rokov. Branyasová, ktorá prežila dve svetové vojny a pandemiu španielskej chrípky v roku 1918, pripisovala svoju dlhovekosť „poriadku, pokoju“ a „držaniu sa ďalej od toxických ľudí“.

 

Zaujímavé je, že jej pôsobivý vek 117 rokov výrazne prekračuje maximálnu predpokladanú dĺžku života v Spojenom kráľovstve, ktorá je podľa údajov Úradu pre národnú štatistiku odhadovaná na 78,6 roka u mužov a 82,6 roka u žien v rokoch 2020 až 2022. Pre porovnanie, v USA je očakávaná dĺžka života o niečo nižšia – 74,8 roka u mužov a 80,2 roka u žien.

Závery tohto výskumu prinášajú zaujímavé otázky o budúcnosti ľudskej dlhovekosti. Aj keď sú výsledky optimistické, stále zostáva mnoho faktorov, ktoré treba vziať do úvahy, aby sme skutočne mohli dosiahnuť tieto ambiciózne ciele. Avšak jedno je isté – pokrok v oblasti biomedicíny a genetiky nám môže pomôcť žiť dlhšie a zdravšie, než sme si doteraz dokázali predstaviť.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie