Ak uvažujete nad kúpou psa, výber ideálneho plemena pre váš domov môže byť náročný. Odborníci často radia novým majiteľom, aby zvážili nielen vzhľad a popularitu plemena, ale aj jeho vlastnosti, temperament a špecifické potreby. Pri výbere je vhodné sa zamerať na plemená, ktoré najlepšie vyhovujú životnému štýlu majiteľa, a nie len na vzhľad či momentálne trendy.
Dôležité upozornenie pre nováčikov
Začínajúci majitelia domácich zvierat by si nikdy nemali adoptovať psa bez dôkladného preskúmania. To zahŕňa ich fyzické a psychické vlastnosti, požiadavky na stravu a potreby starostlivosti. Musíte tiež zvážiť úroveň mentálnej stimulácie psa a výcvik, ktorý potrebuje, aby zostal fit, píše portál dogster.com.
Pamätajte, že každý pes je v rámci plemena iný, čo znamená, že nemôžete zaradiť jedinca do kategórie najhoršieho alebo najlepšieho plemena. Niektoré sa však ukazujú ako náročnejšie ako iné.
Tu je zoznam niektorých plemien, ktoré sa považujú za náročnejšie na výchovu a starostlivosť, a preto môžu byť pre začínajúcich majiteľov náročnejšie:
Border kólia
Border kolie sú silné psy, ktoré sú vždy pripravené na prácu. Tieto farmárske psy sú neuveriteľne energické, preto ich vždy nájdete behať, hrať sa a hľadať niečo, čím by sa zamestnali. Border kolie sa považujú za najinteligentnejšie psy, pretože potrebujú menej ako päť opakovaní, aby pochopili nový povel.
Sú to však nezávislé psy. Preto sa musíte pripraviť na to, aby ste svojho novoprijatého domáceho miláčika zabavili a zabránili mu tak v škodlivých činnostiach. Môžu napríklad z ničoho nič začať štekať, kopať a hrýzť.
Žiaľ, mnohí majitelia psov hlásili, že ich border kolie porušujú domáci výcvik, hryzú nábytok a škriabu steny. Ak si chcete osvojiť border kóliu, dbajte na to, aby ste jej denne poskytli 1,5 až 2 hodiny pohybu. Pred adopciou si tiež u chovateľa overte, či je vaša border kolia farmárska, výstavná alebo športová. Všetky majú iné potreby!
Sibírsky husky
Sibírsky husky je veselý, nezávislý pes, ktorý miluje chladné prostredie. Sú energické, preto ich musíte zamestnať dostatkom pohybu, aby ste udržali ich šťastnú náladu. Veď boli vyšľachtené na ťahanie saní.
Sibírski huskyovia tiež potrebujú dostatok priestoru na voľný beh a nemôžu žiť v byte. Sú dosť hlučné a môžu vás a vašich susedov držať v strehu. Ich dvojitá srsť si vyžaduje rozsiahlu starostlivosť, aby zostala čistá a nezamotaná.
Pokiaľ ide o inteligenciu, huskyovia sú pomerne inteligentní a na pochopenie povelu potrebujú až 40 opakovaní. Ich vysoká dravosť môže byť problematická, ak máte v dome malé zvieratá, ako sú mačky, vtáky a hlodavce. Vzhľadom na ich silu a veľkosť si vyžadujú dôkladný výcvik a socializáciu, aby sa správali slušne.
Čau-čau
Napriek tomu, že vyzerajú ako plyšové medvedíky, čau-čau sa tak nesprávajú. Ich rozkošná tvár a fialový jazyk vyniknú medzi ostatnými plemenami. Čau-čau nie je najinteligentnejšie zo všetkých plemien a na naučenie povelu môže potrebovať 80 až 100 opakovaní. Je to najmä preto, že počas výcviku môžu byť tvrdohlaví.
Tieto psy nie sú fanúšikmi cudzích ľudí. Môžu prejavovať agresiu voči iným zvieratám vrátane psov. Nepotrebujú viac ako hodinu pohybu denne, ale vyžadujú viac výcviku ako väčšina plemien.
Hlavnou nevýhodou vlastníctva čau čau je, že v nových rukách môže byť nebezpečný a dráždivý. Hoci sú to odľahlé štvornohé psy, s novými majiteľmi sa príliš nemaznajú. Majú tiež potrebu pravidelnej starostlivosti, takže by ste sa o ňu museli postarať.
Akita
Akita je známy japonský pes s dokonalými strážnymi vlastnosťami. Okrem atraktívnych vlastností sa akity stali populárne vďaka príbehu Hachi. O ich pôvode nie sú jasné informácie, ale predpokladá sa, že akity boli vyšľachtené na bojové účely, lov medveďov a na ochranu.
Akity sú veľmi podozrievavé voči cudzím ľuďom a môžu prejavovať agresiu voči novým ľuďom a iným psom. Samozrejme, akitu môžete vycvičiť na socializáciu, aby sa stala vaším dlhoročným spoločníkom. Na udržanie kondície vyžadujú pravidelné cvičenie, pričom potrebujú až 40 opakovaní, aby sa naučili povely svojho majiteľa.
Bohužiaľ, s cudzími ľuďmi nevychádzajú dobre, ale nie sú veľmi hlučné. Naopak, tieto psy štekotajú len počas nebezpečenstva alebo keď sa snažia pred svojimi majiteľmi niečo naznačiť. Akity môžu byť tiež dosť náladové a istý čas môžu prejavovať podráždenie.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)