Lákavé nákupy cez zahraničné eshopy prinášajú aj množstvo rizík. Odborník radí, čo si pri inštalovaní aplikácií všímať a ako neprísť o citlivé údaje, či dokonca peniaze.
Úspora peňazí láka aj Slovákov k častým nákupom cez známe platformy eBay, Amazon, Shein či Temu. Práve posledná menovaná je podľa experta veľkým bezpečnostným rizikom, o ktorom sa bežnému zákazníkovi ani nezdá.
Odborník na kyberbezpečnosť spoločnosti Cloud 9 Martin Půlpán tvrdí, že po inštalovaní mobilných aplikácií, najmä z Číny, zbierajú o používateľoch veľké množstvo dát, ktoré končia nevedno kde, píšu novinky.cz.
„Každý tamojší subjekt musí tajným službám, ak o to žiadajú, poskytovať informácie o používateľoch svojich produktov. Veľa aplikácií zbiera informácie, ktoré sa použijú na obchodné účely alebo môžu byť zneužité na špionáž,“ hovorí Půlpán na margo aplikácie Temu.
Hĺbka integrácie do telefónu
Vymenúva aj nebezpečné aplikácie Shein či TikTok, no najväčšie riziko predstavuje práve Temu. „Ide hlavne o variant pre mobilný operačný systém Android, ktorý je v tomto ohľade nebezpečnejší a zraniteľnejší. Tá aplikácia sleduje polohu používateľa, odosiela aj informácie o obsahu v telefóne – ako SMS.“
Na základe nezávislého testu laboratória sa dospelo k výsledkom, že aplikácia odosiela údaje. Keďže mnohí len bez rozmýšľania odsúhlasíme podmienky, museli by sme byť veľkými expertmi na to, ako obmedziť posielanie dát.
„Napríklad Temu si pri inštalácii nastaví povolenie, ktoré neskôr môže meniť nastavenie podobne ako administrátor. Vždy záleží na tom, ako hlboko je aplikácia integrovaná do systému a čo jej potom systém povolí. A Android je na toto veľmi háklivý. Trošku lepšie je to pri aplikáciách s operačným systémom iOS pre telefóny iPhone.“
Podľa odborníka je ťažké vysledovať rizikové aplikácie. Mnohé sú totiž na začiatku dôveryhodné, akonáhle však získajú počet odberateľov, môžu aktualizáciami inštalovať nebezpečné prvky.
„Problémom sú napríklad lacné alebo bezplatné hry, ktoré majú rôzne skryté funkcie, vedia čítať zadávané heslá, čítať obsah správ, získať tým prístupové údaje napríklad do internetového bankovníctva a podobne. S tým sa stretávame pomerne často.“
Dajte pozor, čo inštalujete
Jedným z riešení, ako odhaliť odosielanie údajov, je inštalovanie antivírusu, čo však stojí nejaké peniaze. Samozrejme, treba si pridávať do telefónu antivírové aplikácie od renomovaných spoločností.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)