Arcibiskup z Canterbury a hlava anglikánskej cirkvi Justin Welby oznámil, že odstúpi. Welby čelil výzvam na rezignáciu od minulého týždňa, keď vyšlo najavo, že zatajoval informácie o zneužívaní mladých mužov a chlapcov.
„Potom, čo som požiadal o láskavé povolenie Jeho Veličenstva kráľa (Karla III.), som sa rozhodol rezignovať na funkciu arcibiskupa z Canterbury,“ informoval Welby s tým, že musí prijať osobnú zodpovednosť aj zodpovednosť z titulu svojej funkcie.
Rozhodnutie by podľa neho malo byť jasným dokladom, ako vážne anglikánska cirkev chápe potrebu zmeny a hlboký záväzok vytvoriť bezpečnejšiu cirkev, informuje agentúra Reuters.
Cirkev minulý týždeň zverejnila výsledky z vyšetrovania činov dobrovoľníka a právnika Johna Smythe, ktorý počas takmer piatich desaťročí sexuálne, psychicky a fyzicky zneužil asi tridsať chlapcov a mladých mužov v Spojenom kráľovstve a ďalších 85 v Afrike. Zo správy vyplýva, že Welby políciu o Smythovi neinformoval, hoci o zneužívaní vedel od augusta 2013, kedy bol už canterburským arcibiskupom. Smyth zomrel v roku 2018.
Hlava anglikánskej cirkvi by mala byť „morálnym majákom“
Podľa spolupracovníka ČT vo Veľkej Británii Ivana Kytky je potrebné zdôrazniť, že v prípade nešlo o akúkoľvek Welbyho osobnú účasť. Spolupracovník ČT Kytka tiež dodal, že hoci bol končiaci arcibiskup vystavený mediálnemu tlaku, nič až do pondelka nenasvedčovalo tomu, že by výsledky vyšetrovania mali viesť k jeho pádu, píše portál ČT 24.
Spolupracovník ČT Kytka tiež popísal, akú úlohu má hlava anglikánskej cirkvi. „Okrem toho, že je najvyšším činným cirkevným predstaviteľom, je tiež členom Snemovne lordov, teda hornej komory britského parlamentu. Je najvyšším činným predstaviteľom celej anglikánskej cirkvi,“ popísal.
Tá má po celom svete zhruba 85 miliónov veriacich. „Mal by byť tiež akýmsi morálnym majákom a človekom, ktorý bude príkladom všetkým biskupom a všetkým cirkevným činiteľom. A to, myslím, bola práve tá okolnosť, že pred tými desiatimi alebo jedenástimi rokmi sklamal,“ vysvetlil.
Výber nového arcibiskupa je pomerne krkolomný. „Formálne menuje novú hlavu anglikánskej cirkvi britský panovník kráľ Karol III. Ten tak postupuje na návrh britského premiéra Keira Starmera a ten zasa postupuje na návrh príslušnej výberovej komisie,“ konštatoval Kytka.
„Obvykle prax býva taká, že do pozície arcibiskupa je menovaný niektorý z biskupov. Už dnes (12.11.) sa objavili mená niekoľkých z nich, ktorí by sa mali dostať do užšieho výberu,“ dodal.