Zmena klímy dopadá stále významnejšie nielen na ľudí, ale aj na ich štvornohých miláčikov. V niektorých prípadoch ide o riziká podobné, ale niekedy aj pomerne odlišné. Dopad jednotlivých javov sa pritom naprieč rôznymi plemenami môže aj výraznejšie líšiť.
Jedným z najväčších rizík sú vlny horúčav, ktorých pribúda, stávajú sa dlhšími a intenzívnejším, píše portál ČT 24. Počas horúcich slnečných dní sa najmä umelé povrchy – ako je asfalt alebo tmavý betón – dokážu rozpáliť na 40 až 50 stupňov, niekedy aj viac. Chôdza po takomto povrchu môže viesť k spáleninám psích (a samozrejme aj mačacích) labiek, a to už počas krátkej prechádzky.
Tu platí jednoduché pravidlo, pokiaľ sa povrch chodníka javí horúci na dotyk ruky, potom je lepšie zvoliť iné miesto alebo čas na prechádzku so psom. Veľké nebezpečenstvo predstavuje pobyt v zaparkovanom aute na slnku, ktoré sa už po niekoľkých desiatkach minút môže zmeniť na až smrteľné nebezpečenstvo pre psa.
Všeobecne najväčšie riziko horúcej vlny predstavujú pre plemená s plochejšou hlavou, teda napríklad pre mopsy alebo francúzske buldočky – tí totiž vzhľadom na svoju telesnú dispozíciu majú zúžené dýchacie cesty a najmä v horúcom počasí majú problém vdychovať dostatočné množstvo vzduchu na okysličenie a ochladenie, čo potom vedie k väčšiemu riziku úpalu.
Znečistenie
Ďalším problémom, ktorým trpia psy, ale významne aj mačky, je znečistený vzduch. Na jednej strane to môže byť dym z prírodných požiarov, ktorých vzhľadom na zmenu klímy bude pribúdať, najmä v suchších častiach Európy.
Avšak dlhšia vegetačná sezóna, ktorú zažívame aj u nás, znamená tiež zvýšenie množstva peľov, v prípade suchého počasia a slabého vetra potom môže stúpať koncentrácia prachových častíc, najmä pri povrchu zeme, ktoré vstupujú do krvného riečišťa a významným spôsobom môžu ovplyvniť nielen pľúca, ale aj celý kardiovaskulárny systém našich štvornohých členov rodiny.
Parazity a stres
Otepľujúca sa klíma vedie tiež k väčšiemu šíreniu kliešťov a komárov do vyšších nadmorských výšok, a tiež predlžuje sezónu, počas ktorej sa môžu vyskytnúť a byť aktívna. A dochádza aj k zvyšovaniu ich počtu, čo napríklad u kliešťov predstavuje vyššie riziko prenosu lymskej boreliózy. Komárom navyše prospieva výskyt vlhkých oblastí po stále častejších extrémnejších zrážkach, ktoré vedú k rýchlym povodniam alebo zaplaveniu inokedy suchých miest.
Vhodné je spomenúť aj ďalší efekt rastúceho výskytu extrémnych javov, ako sú povodne, búrky alebo lesné požiare. Tie predstavujú jednak fyzické, ale aj – hlavne v prípade silných búrok – psychické riziko pre štvornohých miláčikov