Imunitný systém posilní nielen zdravá, vyvážená strava a dostatok kvalitného spánku aj pohybu. Veľkú úlohu hrajú aj myšlienky a pocity. Nemusí ísť iba o dlhodobý stres, aj nálada môže imunitu posilniť alebo naopak oslabiť.
Centrálny nervový systém nereaguje len na stres, keď telo pripravuje na boj alebo na útek, ale aj na krátke pocity radosti a šťastia, píše portál idnes.cz. Ide o nižšiu produkciu stresového hormónu kortizolu, ktorý pri väčšom množstve oslabuje imunitu.
Nálada ovplyvňuje imunitnú reakciu nielen pomocou životných návykov, ale aj spustením alebo naopak vypnutím mnohých kľúčových biochemických reakcií. Napríklad pri každom úsmeve mozog aktivuje vnútorný mechanizmus tela, ktorý vytvára a reguluje pocity potešenia a úľavy od bolesti.
Udržiavanie si dobrej nálady je pre telo regeneráciou, ktorá pôsobí proti ničivým stresovým reakciám, oslabujúcim imunitu. Mozog produkuje dopamín a serotonín, látky, ktoré vyvolávajú pocit radosti, šťastia i uvoľnenia
Keď sa človek cíti psychicky mizerne, sledovanie komédie alebo vtipných scénok je to posledné, po čom túži. Náladu zdvihne pohľad na vec z tej lepšej stránky, ideálne z tej humornej. Nie je náhoda, že veľa vtipov vzniká v nepriaznivých situáciách. Poteší aj stretnutie s priateľmi, ktorí majú zmysel pre humor.
Príjemné okamihy sú niekedy veľmi prchavé. Ich vychutnávaním sa predĺžia výhody, ktoré z nich plynú. Nemusí ísť o žiadne významné veci, aj maličkosti môžu spôsobiť radosť a posilniť imunitný systém. Iba je potrebné vychutnať si ich a radovať sa z nich.
Umenie radovať sa z maličkostí navyše posilní schopnosť pozerať sa na veci z tej lepšej stránky. So schopnosťou všímať si maličkosť a radovať sa z nich súvisí umenie žiť v prítomnosti. Ide o sústredenie na prítomný okamih. Žiť v prítomnom okamihu oslobodzuje od života v minulosti, od výčitiek, sebaľútosti a ďalších negatívnych emócií.
Umenie radovať sa z maličkostí je možné podporiť vedením si denníka. Jeho zápisky podporujú vďačnosť a pomáhajú sa sústrediť na to, čo človek robí v živote dobre. K znižovaniu negatívnych emócií a zlepšeniu nálady prispieva podporovanie starostlivosti a schopnosti zamerať sa na detaily. Rovnako je nutné vedieť si rozvrhnúť čas a vytvorený plán v rámci možností dodržiavať.