Vedci skúmali vhodné strany počas spánku. Ako ležať, keď máte chorobu srdca alebo ste tehotná?

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/Freepik, gpointstudio,

Ideálne polohy počas spánku závisia od prípadných chorôb, ktorými trpíme. Výskumníci sa zamerali napríklad na problémy so srdcom, chrápaním či pálením záhy.

Spánok na ľavej strane môže byť prínosom pre ľudí trpiacich refluxnou chorobou (GERD), ktorú pociťujú po jedení, ale môže sa prejaviť negatívne na vaše srdce.

Štúdia z roku 2022 zistila, že spánok na ľavom boku sa spája s výrazne kratším vystavením kyselinám, ktoré by sa dostali do pažeráka, informuje healthline.com. Naopak, spánok na pravom boku len podporuje pálenie záhy. Avšak existujú dôkazy, že spánok na ľavom boku môže mať negatívne účinky na srdce.

Vplyv na srdce

V roku 1997 si výskumníci prvýkrát všimli, že spánok na boku spôsobuje viditeľné zmeny v elektrickej aktivite srdca meranej pomocou elektrokardiogramu (EKG). Výskumníci zistili výraznejší účinok, keď účastníci ležali na ľavom boku.

V novšej štúdii z roku 2018 výskumníci zistili, že spánok na ľavej strane bol spojený so zmenami v nameraných hodnotách EKG u zdravých účastníkov. Pomocou typu zobrazovacej techniky nazývanej vektorová kardiografia zistili, že spánok na ľavej strane spôsobuje posun a otáčanie srdca.

Keď účastníci spali na pravom boku, nezistila sa takmer žiadna zmena aktivity EKG. Vedci zistili, že v tejto polohe bolo srdce držané na mieste tenkou vrstvou tkaniva medzi pľúcami nazývanou mediastinum.

Výskumníci pripisovali zmeny v elektrickej aktivite zmene polohy srdca. Je však potrebné poznamenať, že spánok na ľavej strane neovplyvnil elektrickú funkciu srdca, ale skôr zber údajov. Je to jav, ktorý je pravdepodobne spôsobený tým, že testovací prístroj a nie srdce sa dostane do vypnutého rytmu.

Je potrebné vykonať ďalší výskum, aby sme pochopili, či je spánok na ľavej strane nebezpečný pre ľudí so srdcovými chorobami alebo aké je to nebezpečné. Niektorí odborníci na spánok si myslia, že spánok na pravom boku môže stlačiť dutú žilu. Toto je žila, ktorá sa napája na pravú stranu vášho srdca.

Experimentujte s vankúšom

V súčasnosti však neexistujú dôkazy o tom, že spánok na pravom boku zvyšuje riziko rozvoja srdcového zlyhania a zdá sa, že je to bezpečné. Štúdia z roku 2018 zistila, že väčšina účastníkov s ochorením srdcového svalu uprednostňuje spánok na pravej strane pred ľavou.

Revízia štúdií z roku 2019 tiež nezistila žiadny rozdiel v zdraví tehotných žien alebo ich nenarodených detí, keď spia na ľavej alebo pravej strane. Ležať na boku s pokrčenými kolenami však bude pravdepodobne najpohodlnejšou polohou, počas postupujúceho tehotenstva. Pre väčšie pohodlie môžete experimentovať s použitím vankúša medzi kolená.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie