Viacero útvarov v Bratislave evidovalo niekoľko trestných činov, pri ktorých sa občania stali terčom podvodníkov. Od poškodených sa im podarilo vylákať tisíce, ba aj státisíce eur.
Policajti sa počas pondelka nenudili. Viacero útvarov v Bratislave evidovalo niekoľko trestných činov, pri ktorých sa občania stali terčom podvodníkov. Od poškodených sa im podarilo vylákať tisíce, ba aj státisíce eur.
Tí využívajú osvedčené príbehy, či už ako riaditelia veľkých podnikov, alebo ako biznismeni ponúkajúci výhodné možnosti investovania, upozornila polícia na sociálnej sieti. Prvý poškodený muž dostal telefonát od neznámeho muža, ktorý ho informoval o príležitosti, ako si rýchlo zarobiť peniaze.
Muž neváhal a postupoval podľa pokynov, pričom si stiahol všetky potrebné aplikácie. V ďalšom telefonáte ho podvodník ubezpečil, že postupne investované peniaze už zarábajú. Keď chcel nešťastný muž zaplatiť bežné výdavky v domácnosti, platenie kartou mu neprešlo. Po zistení príčiny sa dozvedel, že „preinvestoval“ 9.964 eur, ktoré skončili u páchateľa.
Ďalšiu investičnú príležitosť, tentokrát do bitcoinu, si nenechal ujsť iný muž, ktorý mal byť v zisku. Podvodníci ho nasmerovali na stiahnutie aplikácií, cez ktoré mu mali vyplatiť zisk 8.700 eur, pričom súhlasil s vyplatením. V aplikáciách zadal potrebné údaje k bankomatovej karte, ale namiesto kreditu sa dostal do debetu. Účet mal ľahší o 3.700 eur.
V piatom bratislavskom okrese riešili policajti predaj tovaru cez internetový bazár. Záujemca kontaktoval predajcu s tým, že si chce kúpiť daný tovar a prevezme ho cez kuriérsku spoločnosť. Oklamaný predajca nezmyselne klikal na falošné stránky dopravcu, ktoré sa javili ako skutočné, a snaha o objednanie dopravy stála poškodeného 1.800 eur.
Ukradnutá rekordná suma vyrazila dych aj policajným príslušníkom. Krajská kriminálka sa zaoberá zločinom podvodu, ktorý bol spáchaný na seniorke. Neznámy muž sa vydával za „šéfa vrtnej plošiny“, pričom so staršou ženou viedol dlhodobú komunikáciu. Po vytvorení sympatií mu postupne cez bankové účty či formou bitcoinu poslala celkovo takmer 405-tisíc eur.
Polícia opakovane vyzýva verejnosť, aby nikomu nezdieľali citlivé údaje, obzvlášť údaje z bankovej karty, jej platnosť a CVV kód, ktorým sa útočníci ľahko dostanú k vašim peniazom. Bankoví poskytovatelia nikdy nežiadajú údaje z karty cez telefón. V prípade, že máte pocit, že sa vás pokúšajú oklamať, obráťte sa na vašich príbuzných alebo políciu.