Vysoký cholesterol je skutočne závažný problém, ktorý môže mať negatívny vplyv na zdravie. Väčšina ľudí si ho spôsobuje sama, ale niektorí sa s ním už narodia. Ako je to možné a čo sa s tým dá robiť?
Tento problém môže mať fatálne následky. Keď je cholesterolu príliš veľa, hromadí sa v cievach a upcháva ich. To všetko môže viesť k infarktu alebo mŕtvici, píše portál idnes.cz.
Vo väčšine prípadov je na vine zlý životný štýl. Existujú však aj výnimky. U ľudí s familiárnou hypercholesterolémiou sa hladiny cholesterolu môžu pohybovať na veľmi vysokých úrovniach, často už od detstva.
Vysoký cholesterol je na Slovensku pomerne rozšírený zdravotný problém. Podľa odhadov ním trpí približne 50 % dospelej populácie, pričom riziko stúpa s vekom. Znamená to, že približne každý druhý dospelý Slovák má zvýšené hodnoty cholesterolu, čo zvyšuje riziko srdcovo-cievnych ochorení. Tento zdravotný problém sa týka približne milióna až dvoch miliónov ľudí, v závislosti od veku a životného štýlu.
Príznaky toho, že cholesterolu je príliš veľa:
- bolesť dolných končatín a bolestivé kŕče
- žltkasté výrastky v šľachách
- bolesť na hrudníku nazývaná angína pectoris
- zlá erekcia
- častá tvorba žlčových kameňov
- vypadávanie ochlpenia na nohách a pomalší rast nechtov
Stredomorská strava je dobrým pomocníkom
Je veľmi dôležité, aby sa ľudia s touto poruchou monitorovali a liečili, pretože včasná liečba môže výrazne znížiť riziko vážnych kardiovaskulárnych problémov. Ak sa nekontroluje, môže nastať jeden z najhorších scenárov. Dobrou správou však je, že sa mu dá predísť včasným užívaním liekov na zníženie cholesterolu.
V posledných rokoch sú aj u nás dostupné moderné lieky, ktoré pomáhajú tam, kde štandardné nestačia. Pacienti ich majú hradené zdravotnými poisťovňami.
A ako sa brániť? Vo chvíli, keď máte vysoký cholesterol, sledujte svoju stravu. „Ideálne je nasadiť stredomorskú diétu. Obsahuje veľa zdravých tukov, ktoré sú nevyhnutné,“ radí doktorka Avi Varma. Jedzte olivový olej, ryby, avokádo, morské plody alebo orechy.
„Do svojho jedálnička zaraďte aj protizápalové potraviny, medzi ktoré patrí kurkuma, cesnak alebo fermentovaná zelenina,“ dodáva odborníčka. Dobrým krokom je aj zvýšenie príjmu vlákniny.
Dôležitý je aj pohyb
Ďalšou zásadnou vecou je nestresovať sa a pravidelne sa hýbať. Pohyb totiž podporuje tvorbu dobrého cholesterolu, ktorý telo potrebuje, a tiež spracovanie zlého cholesterolu v pečeni, aby nezostával v tele. Okrem pravidelného cvičenia môžete len rýchlejšie chodiť alebo jazdiť na bicykli. Nezabudnite, že musíte začať pomaly a až potom zvyšovať záťaž. Nedovoľte, aby ste namiesto podpory zdravia pribrali.