Vedci z Tufts University School of Medicine a Vanderbilt University School of Medicine nedávno predstavili nový biomarker, ktorý môže pomôcť diagnostikovať problémy s flexibilným myslením u ľudí so schizofréniou. Výskumníci skúmali mozgovú aktivitu medzi mozgovou kôrou a talamom, „riadiacim centrom“ mozgu, a zistili, že osoby s touto diagnózou vykazujú unikátne nervové vzorce pri riešení nejednoznačných úloh.
Štúdia, publikovaná 7. novembra v časopise Cell Reports Medicine, ukazuje, že pri rozhodovaní na základe protichodných informácií ľudia so schizofréniou produkujú odlišné mozgové signály ako zdravé osoby. Tento výskum predstavuje jeden z prvých biologických testov, ktorý by mohol monitorovať, či sú liečby efektívne pri zlepšení schopnosti zvládať nejednoznačné situácie. Informácie prináša Tufts Now, oficiálny spravodajský portál Tufts University, ktorý sa venuje najnovším vedeckým objavom, výskumu a udalostiam z univerzitného prostredia.
„Naším cieľom bolo vytvoriť biomarker pre výkonnostnú dysfunkciu pri schizofrénii, ktorý sa objavuje pri úlohách náročných na spracovanie neistoty,“ vysvetlil Michael Halassa, odborník na neurológiu a psychiatriu na Tufts University School of Medicine, ktorý viedol štúdiu spolu s Neilom Woodwardom, neuropsychológom z Vanderbilt University.
Evolúcia mozgu a jeho „hlasovanie“ o dôležitosti informácií
Ľudský mozog sa vyvinul tak, aby dokázal rozhodovať na základe viacerých úrovní informácií. Zdravý človek napríklad vie posúdiť rôzne faktory a zvážiť, či drobný neúspech (napríklad zlá večera v obľúbenej reštaurácii) neznamená celkovú zmenu v jeho pohľade. Naopak, ľudia so schizofréniou môžu byť ovplyvnení jednotlivými negatívnymi skúsenosťami natoľko, že úplne stratia záujem.
Skúšky na zvieratách ako základ pre vývoj diagnostiky pre ľudí
Na základe poznatkov zo štúdií na zvieratách vedci pripravili sériu testov, ktorými sa pokúsili lepšie pochopiť neurónové mechanizmy spojené s riešením konfliktov. Pomocou kognitívnych a zobrazovacích techník sledovali mozgovú aktivitu u ľudí s cieľom vytvoriť presnejšiu diagnostiku pre pacientov so schizofréniou.
Štúdia zahŕňala približne 40 účastníkov, ktorí sa mali rozhodnúť o polohe cieľa na základe série náznakov s rôznym stupňom konfliktu. Zatiaľ čo zdraví jedinci zvládali vysoký stupeň konfliktu, ľudia so schizofréniou robili viac chýb.
Zistenia poukazujú na rozdiely v mozgových signáloch
„Keď analyzujete správanie, vidíte zvýšenú náchylnosť na zmyslový šum. Pacienti so schizofréniou majú problém pri narastajúcej nejednoznačnosti,“ povedala Anna Huang, výskumná asistentka na Vanderbilt University. Výsledky tejto štúdie naznačujú, že deficit medzi talamom a čelnou kôrou môže predpovedať schopnosť spracovať protichodné informácie.
Plány na rozšírenie výskumu
Tím plánuje svoje zistenia overiť na väčšej vzorke účastníkov s rozšírenými úlohami. Ich cieľom je pomocou skenov mozgu a ďalších testov získať hodnotné údaje pre klinickú prax. Tento projekt je súčasťou širšieho výskumu Halassovej laboratóriá, ktorý sa zameriava na prepojenie neurónovej aktivity s klinicky využiteľnými údajmi.