Počet cukrovkárov na Slovensku stúpa. Príznaky sa môžu vyvíjať aj niekoľko rokov, nezabúdajte na dôležitú vec

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/Freepik

Včasným podchytením choroby či absolvovaním preventívnej prehliadky nám vedia lekári pomôcť a nastaviť liečbu. V prvom rade sa netreba báť hovoriť o ochorení a vyhľadať si všetky dôležité informácie.

Preventívne prehliadky u lekára sú dôležitým krokom, ako včas zachytiť vznik vážnych ochorení. V prípade cukrovky sa ochorenie často zistí príliš neskoro, napríklad po infarkte alebo cievnej mozgovej príhode.

Štatistiky na Slovensku odhaľujú viac než 150-tisíc ľudí, sa nachádzajú v takzvanom pred-diabetickom štádiu, čiže majú zvýšené hodnoty cukru v krvi, informujú noviny.sk. Pacienti o tom často netušia, kým si nevykonajú merania hladiny cukru.

Stúpajúci trend ochorenia

Vznikajúcu cukrovku si môžeme všimnúť na príznakoch, ktoré sa pravidelne prejavujú. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) medzi najčastejšie príznaky patrí:

  • Nadmerné močenie, najmä v noci
  • Neustály smäd
  • Chudnutie bez diéty či zámeru schudnúť
  • Neustály hlad
  • Rozmazané videnie
  • Znecitlivené končatiny alebo brnenie rúk alebo nôh
  • Veľká únava
  • Veľmi suchá pokožka
  • Rany, ktoré sa hoja pomaly
  • Máte viac infekcií ako zvyčajne

Jozef Borovka je diabetickým pacientom a zároveň prezidentom Zväzu diabetikov Slovenska. Tvrdí, že ju prijal ako „partnerku“. „Za cukrovku ako takú sa nehanbím, to je základ. Mnohí to taja a podobne, ale mne sa ako takému život nezmenil, ja som ju prial ako svoju priateľku,“ opísal Jozef Borovka.

S cukrovkou sa naučil žiť už dlhých 37 rokov a robí všetko preto, aby ho choroba v ničom neobmedzovala a dokázal žiť plnohodnotný život. Pre malých pacientov, ktorých už v mladom veku postihne cukrovka, organizuje aj detské tábory.

„Je to nádherné. Tie deti prídu, mnohé si nepichajú inzulín a keď odchádzajú, už to vedia. Už vedia aj svoje sacharidové jednotky,“ dodáva Jozef Borovka.

Štatistiky z roka na rok odhaľujú negatívny trend pribúdajúcich pacientov s diabetom. Podľa analytičky pribudlo v roku 2022 zhruba 30-tisíc nových pacientov, ktorým diagnostikovali cukrovku.

„Momentálne za rok 2022 máme okolo 315-tisíc diabetikov – to je prvého aj druhého typu z toho diabetikov. Z toho 2. typu je okolo 295-tisíc,“ ozrejmila Veronika Rybanská z Inštitútu zdravotných analýz.

Vlani na diabetes zomrelo vyše 19-tisícov ľudí, ktorým sa k ochoreniu pridružili aj ďalšie komplikácie. „Väčšinu komplikácií diabetikov tvoria kardiologické komplikácie. Tých má okolo takmer 60 % pacientov. 30 % pacientov ma počet komplikácií 4 a viac,“ dodáva Rybanská.

Pacient by mal byť informovaný

Ľudia, ktorí majú diabetes 1. typu, môžu pociťovať nevoľnosť, vracanie alebo mať bolesti žalúdka. Diabetes 1. typu možno diagnostikovať v akomkoľvek veku. Symptómy sa dokážu vyvinúť v priebehu niekoľkých týždňov alebo mesiacov a môžu byť aj závažné, dodáva portál CDC.

Príznaky cukrovky 2. typu často trvajú niekoľko rokov, kým sa rozvinú. Niektorí ľudia si vôbec nevšimnú žiadne príznaky. Cukrovka 2. typu sa zvyčajne začína, keď ste dospelí, aj keď v poslednom čase sa vyvíja u čoraz viac detí a tínedžerov. Keďže je symptómy ťažké zistiť, treba poznať rizikové faktory.

V akomkoľvek boji by nemal dospelý alebo dieťa zostať osamotený a hlavne musí byť informovaný o chorobe. „V prvom rade by sa to mal dozvedieť od svojho diabetológa, čo my môžeme byť šťastní, že na Slovensku máme diabetológov, lebo v iných krajinách títo diabetológovia samostatný odbor nemajú,“ poznamenal Jozef Borovka.

„Pacient s diabetom, približne jeho ročné náklady činia niečo cez 3-tisíc eur. Ak to prepočítame na tých 90-tisíc diabetikov, tak nám ročné náklady na pacientov s diabetom a ich liečbu tvoria 125-miliónov eur,“ vysvetľuje Roman Mužík, manažér odboru stratégie a inovácií v zdravotníctve, Dôvera.

Podľa diabetológa Jozefa Lacka máme oveľa viac pacientov postihnutých cukrovkou, než odhaľujú štatistiky. Včasným podchytením ochorenia dokážu lekári pomôcť.

„Pacient pociťuje výraznejšie smädenie. V noci začne viackrát chodiť na toaletu, začne neočakávane chudnúť, začne sa mu znižovať hmotnosť. Začne mať kožné prejavy, infekcie, alebo sa mu zhoršil zrak.“

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie