V piatok ráno sa v oblasti Spiša a Pienin vytvorila hmla, ktorá výrazne znižovala dohľadnosť na 50 až 200 metrov. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval vo vydanej výstrahe.
Táto výstraha platila do 9:00 hod. a týkala sa okresov Poprad, Levoča, Stará Ľubovňa, Kežmarok a Spišská Nová Ves.
Okrem hmly SHMÚ upozornil aj na smogovú situáciu v okolí Veľkej Idy. Príčinou zvýšenej koncentrácie smogu boli emisie z vykurovania pevným palivom, ako aj možný vplyv dopravy a priemyselných prevádzok. Meteorológovia uviedli, že v predchádzajúcich hodinách došlo v tejto oblasti k prekročeniu hraničnej hodnoty pre prachové častice PM10.
„Vzhľadom na nepriaznivé rozptylové podmienky bolo možné očakávať vysoké koncentrácie PM10 v oblastiach, kde sa nachádzajú relevantné zdroje, ako sú lokálne kúreniská na pevné palivo či kotolne,“ doplnil SHMÚ.
Smog je zmes znečisťujúcich látok v ovzduší, ktorá vzniká kombináciou dymu a hmly (z anglického smoke a fog). Obsahuje nebezpečné látky, ako sú oxidy dusíka, oxid siričitý, ozón a jemné prachové častice, ktoré predstavujú riziko pre ľudské zdravie.
Smog sa najčastejšie vytvára pri nepriaznivých rozptylových podmienkach, keď sa znečisťujúce látky nahromadia v ovzduší a nerozptyľujú sa. Tieto podmienky vznikajú najmä v bezveterných obdobiach a pri inverznom počasí, keď sa studený vzduch drží pri zemi a bráni prúdeniu vzduchu.
Dopady smogu na zdravie
Smog má významný vplyv na zdravie, najmä na dýchaciu a kardiovaskulárnu sústavu. Jemné prachové častice dokážu preniknúť hlboko do pľúc a pri dlhodobom vystavení môžu zhoršiť astmu, chronickú bronchitídu a iné ochorenia dýchacích ciest. Znečistenie ovzdušia sa tiež spája so zvýšeným rizikom srdcových infarktov, mozgových príhod a v niektorých prípadoch aj s rakovinou pľúc.