V Topoľčanoch úrady spustili celoplošnú kampaň na kontrolu potkanov, aby sa vysporiadali s pretrvávajúcim problémom. Cieľom tejto iniciatívy je znížiť výskyt potkanov v celom meste prostredníctvom rôznych opatrení na boj proti nákaze, čím sa zabezpečí lepšie verejné zdravie a bezpečnosť.
Topoľčany sa dlhodobo potýkajú s problémom potkanov. Mesto spustilo celoplošnú deratizáciu, aby sa znížila ich početnosť, informuje o tom portál tvnoviny.sk.
Otrava je najúčinnejší spôsob
Odborníci ako pán Eduard, ktorý sa deratizácii venuje už 40 rokov, používajú otravu na elimináciu potkanov. Granulát, ktorý sa sype do dier, spôsobí, že potkany po nakŕmení vyschnú a uhynú bez zápachu, čím sa obmedzuje šírenie ďalších infekcií.
„Keď sa nejaký potkan aj nažerie, nemyslí si, že mu niečo je a idú žrať aj ostatní. Vysuší sa, zdochne, v podstatne ani nesmrdí,“ povedal, ako účinkuje otrava.
Deratizéri upozorňujú, že jedným z faktorov, ktorý prispieva k premnoženiu potkanov, je prikrmovanie mačiek. Krmivo, ktoré sa vystavuje pre mačky, pritiahne aj hlodavce, čím sa problém s potkanmi ešte zhoršuje.
„Pravidelne sa nám ohlasujú ľudia, že majú pod oknami jamy, pri kanalizačných prípojkách alebo vodovodných rúrach a tam, kde sú kontajnery,“ povedala primátorka mesta Topoľčany, Alexandra Gieciová.
V Topoľčanoch sa deratizácia vykonáva dvakrát ročne, avšak úplné odstránenie potkanov nie je možné. Hlodavce sa pravidelne objavujú, čo naznačuje, že problém s nimi je dlhodobý a neustále vyžaduje zásahy.
Neustále sa rozmnožujú
„Eliminujete pri takejto deratizácii zhruba 90 percent potkanov. Zostane 10 percent, ktoré dostanú krásne životné podmienky a o to viac sa rozmnožujú,“ dodal deratizér prečo je ťažké sa problémových hlodavcov zbaviť.
„Naša snaha do budúcna je spojiť sily koordinovane, či už so správcami bytových domov, ale aj vodárenskej a kanalizačnej spoločnosti,“ povedal vedúci odboru služieb mesta Topoľčany, Peter Brloš.