Minulý rok prekročil počet úmrtí na COVID-19 chorobu, ktorá bola známa ako jeden z najväčších zabijakov už v minulosti. Podľa správy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa tuberkulóza (TBC) opäť stala najsmrteľnejšou infekčnou chorobou na svete.
Najlepší zabijak z infekčných chorôb
Kým v roku 2020 COVID-19 prekonal tuberkulózu, teraz sa TBC vrátila na vrchol a prekonala počet úmrtí spojených s COVID-19, informuje o tom Svetová zdravotnícka organizácia na svojej webovej stránke.
Minulý rok sa tuberkulóza (TBC) opäť dostala do popredia. Podľa údajov zo 193 krajín WHO v roku 2023 zomrelo na TBC celosvetovo 1,25 milióna ľudí, čo je o 320 000 viac než počet úmrtí na COVID-19 za rovnaké obdobie. V minulom roku bolo zaznamenaných 10,8 milióna prípadov ochorenia na TBC, čo predstavuje mierny nárast oproti 10,7 miliónu prípadov v roku 2022 a výrazný nárast v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi (10,4 milióna v 2021 a 10,1 milióna v 2020).
V roku 2023 sa 87 % všetkých infekcií tuberkulózou vyskytlo v 30 krajinách, pričom India, Indonézia, Čína, Filipíny a Pakistan predstavovali až 56 % celosvetovej záťaže. Tuberkulóza spôsobená baktériou Mycobacterium tuberculosis je liečiteľná v približne 85 % prípadov, no bez liečby vedie k úmrtiu takmer polovicu postihnutých.
Na zastavenie epidémie je potrebné konať čo najrýchlejšie. WHO upozorňuje, že TBC je preventabilná a vo väčšine prípadov liečiteľná. Avšak v roku 2023 sa tuberkulóza stala opäť najväčším zabijakom medzi infekčnými chorobami, pričom spôsobila takmer dvojnásobok úmrtí ako HIV/AIDS. Pre zastavenie globálnej epidémie TBC do roku 2030 je potrebné urýchlene zasiahnuť, čo sa stalo cieľom prijatým OSN a WHO.
Napriek výzvam však existujú pozitívne trendy, ako napríklad pokles počtu úmrtí na TBC (s výnimkou rokov 2020 a 2021), pričom súčasné údaje sú pod úrovňou predpandemickými hodnotami. V roku 2021 počet obetí dosiahol vrchol na úrovni 1,42 milióna, avšak počet úmrtí v súčasnosti je nižší než v roku 2019.
Nové vakcíny vzbudzujú nádej
Nové vakcíny sú nádejou na zlepšenie liečby, keďže šesť nových vakcín je momentálne v klinických skúškach, čo dáva nádej na dostupnosť efektívnej liečby v priebehu nasledujúcich piatich rokov.
Financovanie tuberkulózy stále zaostáva za stanovenými cieľmi. V roku 2023 bolo na prevenciu, diagnostiku a liečbu TBC vyčlenených len 5,7 miliardy USD, pričom cieľ WHO je dosiahnuť 22 miliárd USD (v prepočte viac ako 20 miliárd eur) ročne do roku 2027. Rovnako aj financovanie výskumu TBC bolo v tomto roku pod očakávaniami, keď sa naň vynaložilo len 1 miliarda USD, čo je výrazne menej než ročný cieľ 5 miliárd USD (viac ako 4,6 miliardy eur).
„Skutočnosť, že TBC stále zabíja toľko ľudí, je poburujúca, keďže máme nástroje na jej prevenciu, detekciu a liečbu,“ uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ WHO Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus .
„WHO vyzýva všetky krajiny, aby splnili konkrétne záväzky, ktoré prijali, rozšírili používanie týchto nástrojov a ukončili epidémiu tuberkulózy,“ dodal na záver riaditeľ WHO.