Sériu výbuchov balíkov v Poľsku spájajú s Ruskom: Polícia má nové dôkazy

Reklama
Naľavo hlavné mesto Poľska Varšava. Napravo na snímke ruský prezident Vladimir Putin. Zdroj: Wikimeda Commons/Emptywords, TASR/AP

Podľa poľskej prokuratúry sú za výbuchmi balíkov v skladoch kuriérskych služieb v Poľsku, Veľkej Británii a Nemecku pravdepodobne zodpovedné ruské bezpečnostné zložky. Tieto incidenty, ku ktorým došlo v priebehu júla tohto roka, vyvolali zvýšené napätie a obavy z potenciálnej eskalácie, pretože mohli zasiahnuť aj nákladné lietadlá prepravujúce tieto zásielky. Ako uviedla agentúra Reuters, prípady teraz vyšetruje nielen Poľsko, ale aj ďalšie európske štáty.

V minulosti západné mocnosti vyjadrili podozrenie, že Rusko sa prostredníctvom takýchto sabotáží snaží narušiť stabilitu krajín podporujúcich Ukrajinu. Tieto výbuchy mohli spôsobiť vážnu bezpečnostnú hrozbu, keďže balíky boli určené na prepravu v lietadlách smerujúcich do Spojených štátov a Kanady. Píše o tom agentúra TASR.

Hovorca poľskej prokuratúry, Przemyslaw Nowak, uviedol, že dôkazy naznačujú „vysokú pravdepodobnosť“, že tieto incidenty boli výsledkom podnecovania zo strany ruských bezpečnostných zložiek. Rusko tieto obvinenia opakovane odmieta, označujúc ich za neopodstatnené.

Podľa bezpečnostných analytikov bol cieľom týchto akcií výbuch nákladu počas letu, čo by mohlo vyvolať obrovský medzinárodný incident. Balíky, ktoré explodovali, boli odoslané z Vilniusu, hlavného mesta Litvy, čo vyvoláva ďalšie otázky o koordinácii medzi zúčastnenými krajinami.

Poľské úrady momentálne pátrajú po dvoch ruských občanoch, ktorí môžu byť do tejto sabotáže zapletení. Zároveň boli zadržaní štyria Ukrajinci v súvislosti s vyšetrovaním týchto výbuchov. Ich presná úloha v celom incidente je však zatiaľ predmetom ďalšieho skúmania.

Vyšetrovanie incidentov má širší medzinárodný rozmer, keďže poľská prokuratúra už od októbra naznačovala, že by mohlo ísť o zámernú akciu zahraničných spravodajských služieb, aj keď Rusko nebolo spočiatku priamo spomenuté. Nowak dodal, že na identifikácii ďalších podozrivých osôb spolupracujú aj ďalšie krajiny Európskej únie, pričom cieľom je čo najskôr odhaliť všetky súvislosti.

Medzinárodná spolupráca medzi európskymi bezpečnostnými zložkami pri tomto prípade je nevyhnutná pre zachovanie bezpečnosti v oblasti prepravy tovaru a na zabezpečenie, aby sa podobné incidenty už neopakovali.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie