Program Erasmus, ktorý ponúka študentom možnosť vycestovať za vzdelaním a kultúrnymi zážitkami do zahraničia, môže čeliť vážnym finančným obmedzeniam. Štáty Európskej únie chcú totiž znižovať rozpočet, čo sa stretáva s odporom europoslancov.
Medzi študentmi, ktorí využili Erasmus, sú aj Lukáš a Lucia z Technickej univerzity vo Zvolene. Erasmus im umožnil niekoľko mesiacov študovať v Taliansku a skúmať nové možnosti vzdelávania. Píšu o tom spravy.rtvs.sk.
Lucia zhodnotila, že „úžasná je hlavne tá možnosť vycestovať do zahraničia, spoznať nové kultúry a vytvoriť si medzinárodné priateľstva.“ Lukáš dodáva, že program pre neho pokryl všetky náklady, od ubytovania až po cestovné výdavky.
Prostredníctvom Erasmu získava skúsenosti aj Hontianska obec Lišov, kde sa európski študenti zapájajú do tradičných remesiel v miestnom múzeu. Zakladateľ múzea, Jakub Dvorský, spomína, že od roku 2015 navštívilo obec viac ako 400 študentov z celej Európy, pričom ich prítomnosť obohatila nielen múzeum, ale aj miestne prostredie.
Napriek tomu však členské štáty navrhujú z rozpočtu programu Erasmus ubrať takmer 300 miliónov eur. Európsky parlament, naopak, presadzuje zvýšenie podpory študentov. „Mohlo by sa stať to, že buď sa znížia štipendiá tým ľuďom, ktorí už by mohli vycestovať, alebo sa jednoducho povie, že nie je dostatok miest na vycestovanie,“ vysvetľuje europoslankyňa Lucia Yar (PS).
Europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová (Smer-SD) zdôrazňuje, že Erasmus patrí medzi najpozitívnejšie programy Európskej únie a má dlhoročnú tradíciu a mnoho úspešných absolventov. „Mrzí ma takéto rozhodnutie a verím, že ho zvrátime,“ dodáva.
Podobne negatívny postoj k škrtnutiu má aj slovenské ministerstvo školstva, ktoré považuje Erasmus+ za prioritný program. Ministerstvo už viackrát vyjadrilo nesúhlas so škrtmi pri rokovaniach o rozpočte EÚ na rok 2025.
Nasledujúce rozpočtové rokovania medzi Európskym parlamentom a členskými štátmi budú rozhodujúce pre budúcnosť programu Erasmus. Konečné rozhodnutie o rozpočte by malo padnúť do konca novembra.