Telo vysiela rôzne signály, aby nás varovalo pred zdravotnými problémami. Podľa lekárky aj spánok dokáže odhaliť skryté problémy so srdcom.
K srdcovému zlyhaniu dochádza, keď je srdce menej schopné pumpovať krv a zmeny sa môžu časom prejaviť. Včasné spozorovanie príznakov je dôležité, pretože to vedie ľahko k závažným komplikáciám, ako sú krvné zrazeniny, ktoré môžu spôsobiť mozgovú príhodu alebo pľúcnu embóliu (život ohrozujúce upchatie pľúcnej tepny), píše The Sun.
Doktorka Rosie Godesethová, kardiologička, uviedla, že príznaky srdcového zlyhania sa môžu líšiť v závažnosti a od človeka k človeku, ale jedným príznakom, na ktorý si treba dávať pozor, sú ťažkosti so spánkom. Varovným signálom sú aj vankúše.
Vysvetlila: „Niekedy ľudia zažijú nahromadenie tekutiny v pľúcach, čo môže sťažiť dýchanie, keď ležia. Ak zistíte, že musíte byť počas spánku opretí o množstvo vankúšov alebo sa prebúdzate s dýchavičnosťou, objednajte sa k lekárovi, ktorý vám môže odporučiť podstúpiť spánkovú štúdiu alebo testy funkcie srdca.“
Godesethová hovorí aj o troch ďalších príznakoch srdcového zlyhania, ktoré možno ľahko prehliadnuť. Po nahromadení tekutiny v pľúcach sa objavuje pretrvávajúci kašeľ alebo sipot. „Je dôležité, aby ste sa porozprávali s lekárom, ak máte kašeľ dlhšie ako tri týždne, najmä ak je akýkoľvek vytvorený hlien ružový alebo krvavý.“
Ľudia nemusia vždy vedieť, že opuch nôh, členkov alebo chodidiel je znakom srdcového zlyhania, ale ak sa vaše srdce snaží efektívne pumpovať krv, môže to viesť k zadržiavaniu tekutín. Ak opuch pretrváva alebo je sprevádzaný inými príznakmi, ako sú závraty a dýchavičnosť, určite navštívte lekára.
Hovorila tiež o prírastku hmotnosti spôsobenom zlyhaním srdca a dodáva: „Keď srdce efektívne nepumpuje, môže to viesť k zníženiu prietoku krvi v obličkách. Tieto orgány regulujú rovnováhu tekutín a sodíka, takže na znížený prietok krvi reagujú zadržiavaním tekutín a sodíka. Táto tekutina sa hromadí v tkanivách tela, najmä v dolných končatinách, bruchu a niekedy dokonca aj v pľúcach.“
Je presvedčená, že „ľudia úplne nerozumejú rizikám a zmenám životného štýlu, aby tieto riziká znížili. Je naozaj dôležité nepredpokladať, že zdravie srdca je niečo, na čo by ste sa mali zamerať, až keď budete starší, pretože opatrenia, ktoré dnes robíme, výrazne prispievajú k prevencii chorôb v budúcnosti. V skutočnosti sa dá 80 percentám prípadov srdcových chorôb a mŕtvice predísť.“
Kardiovaskulárne ochorenia sú na Slovensku podľa OECD dlhodobo najvýznamnejšou príčinou smrti. Ročne tu na srdcovo-cievne ochorenia zomrie približne 25-tisíc ľudí, upozorňuje portál teraz.sk.