Dankov kontroverzný návrh o zákaze ideológie LGBTI na školách opäť eskaloval napätie v koalícii. Andrej Danko nechcel ustúpiť, a tak parlament o jeho legislatívnej zmene hlasoval. Minister školstva Tomáš Drucker to považuje za porušenie koaličnej zmluvy.
Ďalšia téma, ktorá spôsobila vášne v koalícii. Národniari chceli zákonom zakázať akúkoľvek propagáciu ideológie LGBTI na školách. Súčasťou mal byť aj zákaz šírenia alebo podpory myšlienok a názorov týkajúcich sa netradičných sexuálnych orientácií a rodových identít.
Novelou chcela SNS zabezpečiť, že vzdelávací proces nebude slúžiť ako nástroj na šírenie ideológií, ktoré by mohli byť v rozpore s biologickou identitou jednotlivca, „čo znamená, že všetky vzdelávacie a výchovné aktivity musia rešpektovať tradičné hodnoty spoločnosti“.
Novelou chceli tiež zaviesť explicitné vymedzenie pojmu „netradičná sexuálna orientácia“. Podľa SNS by šlo o akúkoľvek sexuálnu orientáciu, ktorá sa odchyľuje od tradičného chápania vzťahu medzi mužom a ženou.
SNS silno presadzovala zákaz šírenia LGBTI propagandy na školách, dodávajú tvnoviny.sk. „Pre SNS je dôležité, aby sa na školách dostávali deti k schváleným učebniciam. Aby neboli ovplyvňované ideológiami, aby rodičia vedeli, kto sa stretne s ich deťmi,“ vyhlásil predseda SNS Andrej Danko.
Dodáva, že pre nich nie je dostačujúci ani informovaný súhlas od rodiča, ktorý budú rodičia podpisovať pri účasti na každej akcii školy od januára 2025.
„Pre SNS je tento zákon jeden z principiálnych a pán Drucker v mnohých veciach prekračuje svoju hranicu a skúša našu trpezlivosť,“ adresoval ministrovi školstva Danko.
Minister Tomáš Drucker bol presvedčený, že návrh v parlamente nebude nepredložený. „Predpokladám, že sa stiahne z NRSR. Stiahne sa, nemá žiadnu podporu, taká bola dohoda v rámci koalície,“ povedal minister.
Danko ale takýto postoj nemal. „My tento zákon určite sme o ňom ochotní diskutovať, ale určite ho nestiahneme.“ Vážnosť zákona podporovala aj pokuta, ktorú by škola dostala za prípadné porušenie zákona. Návrh mnohé vzdelávacie inštitúcie označili za dehonestujúci. Zriaďovateľovi by totiž vyrubili pokutu až do výšky 30-tisíc eur.
Drucker nebol presvedčený len o stiahnutí zákona, ale tiež, že nedôjde k eskalácii napätia v koalícii, pričom by SNS napokon návrh stiahla.
„Považujem to za porušenie koaličnej zmluvy. A neexistuje, že sa o tom bude hlasovať. Ak sa o tom bude hlasovať, ten zákon neprejde,“ dodal minister Drucker.
Zákon nestiahli a parlament o ňom vo štvrtok hlasoval. Národniarom však ostala hlava v smútku, pretože za novelu hlasovalo len 11 poslancov, 34 bolo proti, zdržalo sa 77 a jeden poslanec nehlasoval. Zdržala sa väčšina poslancov Hlasu aj Smeru.